دیده‌بان حقوق بشر، لیبی را متهم کرد

ليبي

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی ضمن اشاره به موارد نقض حقوق بشر در لیبی اعلام کرد که مقامات لیبی در پرونده حقوق بشر شکست خورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی در خصوص اوضاع حقوق بشر لیبی طی سال 2013 میلادی اعلام کرد: مقامات لیبی با اقداماتی از قبیل عدم انجام بازجویی و تحقیق در خصوص ترورهای سیاسی، حمله به تظاهرکنندگان لیبیایی و تجاوز به روزنامه‌نگاران و هیات‌های سیاسی خارجی در این کشور،‌ در پرونده حقوق بشر شکست خورده‌اند و این شکست را با ادعای کمبود نیروی کافی و وخیم بودن اوضاع امنیتی توجیه می‌کنند.

در این گزارش آمده است: گروه‌های مسلح زیادی کنترل امنیت در مناطق مختلف لیبی را در دست گرفته‌اند و هزاران تن در بازداشتگاه‌های دولتی و بازداشتگاه‌های تحت سلطه شبه‌نظامیان به سر می‌برند بدون اینکه تماسی با دستگاه قضایی داشته باشند و برخورد نادرست با آنها ادامه دارد.

دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش تاکید کرد: گروه‌های مسلح بر بیشتر مناطق کشور لیبی از جمله مناطق نفت‌خیز سلطه یافته‌اند بدون اینکه مجازات شوند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر دولت لیبی حتی در خلع سلاح کردن شبه‌نظامیان یا پیوستن گروه‌های مسلح به نیروهای دولتی شکست خورده است.

در گزارش مذکور آمده است: دلیل وخامت اوضاع امنیتی در لیبی همراه شدن و توافق مقامات با شبه‌نظامیان به جای دادن اولویت به نیروهای ارتش و پلیس است. همچنین این شبه‌نظامیان از جمله نیروهای بازدارنده لیبی و کمیته عالی امنیتی تحت نظارت رئیس ستاد ارتش و وزارت کشور هستند که پیشتر با نیروهای امنیتی وابسته به کشور همکاری می‌کردند.

در این گزارش اعلام شده است: حملات از سوی گروه‌های ناشناس علیه هیات‌های سیاسی خارجی در طرابلس و بنغازی افزایش یافته است که از جمله آنها حمله‌ای است که سفارتهای فرانسه و امارات در طرابلس و کنسولگری مصر در بنغازی را هدف قرار داد.

در ادامه این گزارش آمده است: بازرسان کیفری وابسته به ارتش و دادستانی لیبی در بازداشت مظنونان یا حتی انجام بازجویی و تحقیق در دستکم 30 عملیات ترور سیاسی شکست خورده‌اند.

در این گزارش تاکید شده است: افزایش درگیری‌های طایفه‌ای در میان گروه‌های مسلح با هدف حاکمیت منطقه‌ای در منطقه "جبل نفوسة"، "الزاویة"، "رشفانة" و "سرت" در مرکز لیبی و "الکفرة" و "سبها" در جنوب است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر همچنین شامل نقض قوانین دیگری از سوی مقامات لیبی، انتقاد از فعالیت کنگره ملی لیبی (پارلمان)، دولت انتقالی سابق و دولت کنونی نیز می‌شود.

انتهای پیام

کد N73758

خواندنی از سراسر وب