گروه 1+5 از آغاز اجرای برنامه اقدامات مشترک با ایران ابراز خرسندی کرد

توافق هسته ای ژنو 1,5,مسکو

مسکو- ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: اعضای گروه 1+5 از آغاز اجرای برنامه اقدامات مشترک با ایران ابراز خرسندی کردند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه یادآوری شده است: دیدار گروه 1+5 روز سه شنبه در ژنو برگزار شد و از طرف روسیه سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور در آن شرکت کرد.

در بیانیه آمده است: طرف های شرکت کننده در این دیدار از آغاز برنامه اقدامات مشترک ایران و گروه 1+5 در روز 20 ماه ژانویه جاری ابراز خرسندی کردند.

این برنامه در جریان مذاکرات پنج روزه هیات های ایران و گروه 1+5 در ژنو در روز 24 ماه نوامبر سال گذشته تایید شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه در باره دیدار روز گذشته مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه کشورهای عضو 1+5 گفته شده است: در این دیدار مسایل مربوط به تامین شرایط اجرای نخستین گامهای توافق هسته ای ژنو مطرح و بررسی شد.

در ادامه بیانیه آمده است: طرف های شرکت کننده در این دیدار همچنین در مورد دورنمای یافتن راه حلی جامع و نهایی برای حل تمام مسایل مربوط به برنامه هسته ای ایران به منظور اعمال کنترل بین المللی بر آن و تامین حق ایران برای اجرای انرژی صلح آمیز هسته ای از جمله غنی سازی اورانیوم تبادل نظر کردند.

ˈدر این دیدار تاکید شد در صورت حل این مسایل باید تمام تحریم ها در باره ایران بدون هر گونه استثنایی لغو شود.ˈ

دیدار روز سه شنبه گروه 1+5 در ژنو در سطح مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه کشورهای عضو و با مشارکت کاترین اشتون نماینده سیاسی اتحادیه اروپا برگزار شد.

ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت: گروه 1+5 در حال فراهم کردن مقدمات برگزاری دور دیگری از مذاکره با جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: اعضای گروه 1+5 برای رسیدن به هدف در دور جدید مذاکره با ایران عزم راسخ دارند.

اروپام/2242**518** 1337
کد N73507