امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران:

نشست نمایشی ژنو 2 به نتیجه نمی رسد / تشکیل کمیته بررسی نقش برخی کشورها در اقدامات تروریستی علیه ایران

سیاست خارجی

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در خصوص نشست ژنو 2 و حضور نداشتن ایران در این نشست گفت: تصور می کنیم نشست ژنو2 به نتیجه مناسبی نمی رسد و نیازمند نشست های دیگری است و مهمتر از همه نشست های سوری- سوری است که تعیین کننده آینده سوریه است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهید اسدی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه  روابط ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله یمن مبتنی بر حسن همکاری و  دوستی است گفت:  یمن و ایران دارای موقعیت راهبردی و استراتژیک در منطقه هستند، ما با نگاه مشترکات موجود بین دو کشور و همکاری مشترک در منطقه برای روابط اهمیت قائلیم.

وی در این باره که چرا در یمن نیروهای تکفیری ایران را هدف قرار می دهند افزود: به نظر می آید با توجه به موفقیت هایی که جمهوری اسلامی ایران در صحنه های مختلف منطقه و بین المللی داشته برخی از دشمنان جمهوری اسلامی با استفاده از نیروهای تکفیری و تروریستی درصدد هدف قرار دادن دیپلمات های ما با هدف محدود کردن تاثیر مثبت ایران در تحولات منطقه هستند. ما اقدامات خود را در راستای صلح، ثبات و امنیت منطقه و حضور فعالانه در این رابطه ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان گفت: این گونه اقدامات تاثیری در پیگیری راهبرد نخواهد داشت.

وی درباره اقدامات عربستان در حمایت از نیروهای تکفیری و اقدامات علیه ایران بیان کرد: در خصوص عربستان و یمن کمیته های تحقیقاتی و تخصصی تشکیل داده ایم که با همکاری مقامات ذیربط دنبال می شود. چنانچه مشخص شود کشور خاصی در ورای این حوادث قرار داشته به صراحت و علنی آن کشور را اعلام خواهیم کرد و در محافل حقوقی و بین المللی پیگیری جدی خواهیم کرد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در این باره که آیا تدابیر امنیتی در خصوص دیپلمات های ایران بیشتر خواهد شد گفت:  شرایط منطقه ای ما شرایط حساسی است و متاسفانه گروه های تروریستی و تکفیری با حمایت برخی از گروه های خارجی اقداماتی را در جهت ناامنی هرچه بیشتر منطقه و هدف قرار دادن اهداف دیپلماتیک قرار می دهند تدابیر لازم در این زمینه با جدیت اندیشیده شده است.

وی درباره برگزاری دومین کنفرانس بین المللی صلح سوریه موسوم به ژنو 2 و اینکه دبیرکل سازمان ملل دعوت خود از جمهوری اسلامی ایران را پس گرفت گفت: دعوت دبیرکل در راستای حسن نیت و وظایف دبیرکل سازمان ملل انجام گرفت که دعوت رسمی از جمهوری اسلامی ایران به عمل آمد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: از  آنجا که آمریکا تصور می کند با اعمال فشار و اتخاذ تصمیمات یک جانبه می تواند بحران سوریه را به نحوی که مطلوب و در راستای اهداف آمریکا است حل و فصل کند فشار غیرقابل قبول و فراوانی را به دبیرکل وارد کردند برای اینکه ایران یا در اجلاس شرکت نکند و یا اینکه اگر شرکت می کند شرایط غیرمنطقی و تحمیلی را پذیرد.

وی گفت: ایران به صراحت اعلام کرد بدون هیچ پیش شرطی در نشست شرکت می کند. ما معتقدیم مردم سوریه باید نسبت به آینده سرنوشت خود تصمیم بگیرند. نشست ژنو یک راهکار سیاسی است اما دیگران از بیرون نمی توانند برای سوریه و آینده این کشور تصمیم بگیرند. اگر اتخاذ این تصمیم از بیرون رفتاری واقعی و  منطقی بود وضعیت در افغانستان و بسیاری از کشورهای منطقه بعد از گذشت یک دهه در این نقطه قرار نمی گرفت.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه درباره صحبت های لاوروف مبنی بر اینکه نشست ژنو بدون حضور ایران تشریفاتی است و پیش بینی از آینده کنفرانس گفت: کنفرانس ژنو بیشتر یک نمایش سیاسی است، مهم نقش موثر، سازنده، تاثیرگذار و فعال جمهوری اسلامی ایران در تحولات سوریه است، نقش ایران در تحولات سوریه با قوت، سازندگی و نگاه به مردم تداوم می یابد.

وی افزود: تصور می کنیم این نشست به نتیجه مناسبی نمی رسد و نیازمند نشست های دیگری است و مهمتر از همه نشست های سوری- سوری است که تعیین کننده آینده سوریه است.