دلسردی مسکو به نتیجه «ژنو2» پس از لغو دعوت ایران

سیاسی

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت: تصمیم سازمان ملل در خصوص پس گرفتن دعوت ایران به کنفرانس " ژنو - 2" برای حل و فصل مساله سوریه تلاش‌های بین‌المللی را برای رفع این بحران تضعیف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در یادداشت آلکساندر لوکاشویچ سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه که در سایت وزارت امور خارجه روسیه منتشر شد، آمده است: مسکو به خاطر تصمیم سازمان ملل متحد در خصوص پس گرفت دعوت ایران به کنفرانس " ژنو 2" برای حل و فصل مساله سوریه که قرار است روز 22 ژانویه برگزار شود، دلسرد شده است. ما معتقدیم که چنین گامی تلاشهای بین‌المللی را برای رفع بحران سوریه تضعیف می‌کند".

به گزارش خبرگزاری نووستی ، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو بارها اعلام کرده که تمام کشورهای کلیدی تاثیرگذار بر رویدادهای سوریه باید در " ژنو 2" شرکت کنند.

لوکاشویچ گفت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در پیشبرد روند صلح در سوریه از جمله حصول توافق‌های مناسب میان طرفهای سوری نقش مهمی را ایفا کند .

یاد آور می‌شود دبیر کل سازمان ملل دعوت نامه برای شرکت ایران در کنفرانس " ژنو 2" برای حل و فصل صلح آمیز درگیری سوریه را که قبلا ارسال شده بود پس گرفت.

مارتین نسیرکی، دبیر مطبوعاتی دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن اعلام این مطلب گفت: بان کی مون به فرا خواندن ایران برای پیوستن به توافق جهانی در خصوص اعلامیه ژنو 1 ادامه می‌دهد. دبیر کل سازمان ملل متحد تصمیم گرفت کنفرانس (ژنو 2) در مونترو بدون شرکت ایران برگزار شود.

کنفرانس بین‌المللی در خصوص مساله سوریه موسوم به ژنو 2 قرار است امروز ( چهارشنبه) در شهر مونترو سوئیس برگزار شود.

اولین کنفرانس ژنو ماه ژوئن سال 2012 میلادی با حضور رهبران سازمان ملل و اتحادیه عرب و وزیران امور خارجه روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین، فرانسه، ترکیه، عراق، کویت، قطر و رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا برگزار شده و در آن توصیه شده بود در سوریه دولت انتقالی با شرکت نماینمدگان همه طرفهای درگیر تشکیل شود.

انتهای پیام

کد N73361