درخواست خانواده لوینسون از دولت آمریکا/ حقیقت را به ما بگویید

ایران در جهان

خانواده جاسوس آمریکایی که ادعا می شود در ایران مفقود شده، بار دیگر از دولت اوباما خواستند تا ضمن بیان حقایق در مورد وضعیت وی،اقدامات خود برای یافتن این مامور سازمان سیا را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خانواده "باب لوینسون" در مصاحبه با سی ان ان، با بیان این موضوع، دولت آمریکا را متهم به کم کاری برای یافتن و نجات وی کردند.

به نوشته سی ان ان، خانواده لوینسون از مدت ها قبل می دانستند که وی برای سازمان سیا کار می کرد اما بنا بر درخواست دولت از فاش کردن این موضوع خودداری می کردند چون به آنها گفته شده بود که افشای این موضوع وضعیت لوینسون را بدتر می کند.

خانواده این جاسوس مفقود شده در این مصاحبه اعلام کردند که اکنون نوبت دولت است که حقایق را در مورد لوینسون منتشر کند.

دن لوینسون فرزند باب لوینسون در این رابطه به سی ان ان گفت : امیدوارم آنها (دولت آمریکا) درخواست ما را بشنوند و بگویند که در این مدت برای پدر من چه اقداماتی را انجام داده اند ما اکنون به این اطلاعات نیاز داریم. ما معتقدیم که اقدامات مثبت بیشتری را برای بازگرداندن او به خانه می توان انجام داد.

این در حالی است که مقامات آمریکایی مدعی هستند که لوینسون را به حال خود رها نکرده اند برای مثال "جان کری" وزیر امور خارجه ایالات متحده در تاریخ 15 دسامبر 2013، اعلام کرد که دولت آمریکا پیگیر کارهای لوینسون بوده و او را رها نکرده است.

لوینسون از کارکنان بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) بوده که رسانه های غربی مدعی هستند وی در سال 2007 میلادی در سفر به جزیره کیش مفقود شده است. تا اواخر سال گذشته میلادی اعلام می شد که لویسنون برای امر تجارت و کار شخصی به کیش سفر کرده، اما آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد که وی به طور محرمانه برای سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) کار می کرده و برای جمع آوری اطلاعات به ایران سفر کرده بود.

زمانی که این موضوع در دولت آمریکا فاش شده یکی از جدیترین رسوایی ها را در تاریخ سیا به وجود آورده است. کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که رابرت لوینسون برای امور تجاری شخصی به جزیره کیش سفر کرده بود. سفر تجاری برای پوشاندن اصل ماجرا بوده و سازمان سیا مبلغ دو میلیون و 500 هزار دلار به خانواده لوینسون پرداخت کرده تا از تشکیل پرونده در خصوص وی خودداری کنند.

در همین رابطه "جان مک کین" از سناتورهای جمهوریخواه آمریکا، با متهم کردن سیا گفته بود : سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حقیقت را در مورد لوینسون به کنگره نگفته و اعضای کنگره را فریب داده است.