سازمان همکاری اسلامی شرکت در کنفرانس خلع‌ سلاح در دوره ریاست رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

سیاسی

به دنبال برگزاری نشست سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در ژنو، کشورهای شرکت‌کننده در این نشست با ارسال یادداشتی به دبیرخانه کنفرانس خلع سلاح اعلام کردند تا زمانی که رژیم صهیونیستی ریاست کنفرانس را بر عهده دارد، در این کنفرانس شرکت نخواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این یادداشت که سفیر جیبوتی به عنوان رییس سازمان همکاری اسلامی در ژنو آن را ارسال کرده است، علاوه بر این گفته شده، وزرای کشورهای عضو گروه طی روزهای ریاست رژیم صهیونیستی، در کنفرانس خلع سلاح شرکت نمی‌کنند.

هم‌چنین گروه تصمیم گرفت که هیچ یک از اعضا در این مقطع در کنفرانس خلع سلاح به ارائه بیانیه نپردازد و در نهایت اینکه گروه اعلام کرد در دوره ریاست این رژیم با هر تصمیمی که اتخاذ شود همراهی نخواهد کرد.

بنا بر این گزارش، موضع قاطعانه کشورهای اسلامی در کنفرانس خلع سلاح در حالی اعلام شد که سفیر رژیم صهیونیستی با ارسال نامه‌ای به کشورهای عضو از آن‌ها خواسته است با اغتنام فرصت حضور وزرای خود در ژنو در کنفرانس خلع سلاح شرکت کرده و سخنرانی کنند.

رژیم صهیونیستی با داشتن صدها کلاهک هسته‌ای نه تنها به هیچ یک از کنوانسیون‌های خلع سلاح از جمله معاهده منع اشاعه هسته‌ای (NPT)، کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی (CWC) و کنوانسیون منع سلاح‌های میکروبی (BWC) نپیوسته است، بلکه تنها مانع ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه محسوب می‌شود. این رژیم هم‌چنین با اعمال سیاست‌های تهاجمی و اشغال‌گرانه خود علیه مردم مظلوم فلسطین و منطقه همواره صلح و امنیت منطقه و جهان را به خطر انداخته است.

کنفرانس خلع سلاح از روز سه‌شنبه، اول بهمن 1392 کار خود در ژنو آغاز می کند.

ریاست کنفرانس خلع سلاح انتخابی نبوده، بلکه به صورت چرخشی و بر اساس حروف الفبا است.

انتهای پیام

کد N73029