وکیلی: برخوردهای قهری، منتقد را به مخالف تبدیل می‌کند

سیاسی

مدیرمسئول روزنامه ابتکار اظهار کرد: برخوردهای قهری، منتقد را به مرز مخالفت و دشمنی می‌کشاند در حالی که برخورد رحمانی، منتقد را به موافق تبدیل می‌کند.

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به برخی برخوردها با صحبت‌های اخیر علی مطهری اشاره کرد و افزود: اگر نماینده مجلس بویژه فردی که سابقه محترم و از نظر اجرایی، قابل قبولی در انقلاب دارد از آزادی بیان برخوردار نباشد مشخص می‌شود که دیگر اشخاص جامعه از حداقل آزادی بیان برخوردار نیستند.

وی با تاکید بر ضرورت مشخص شدن خطوط قرمز در کشور گفت: تعریف مرزهای خطوط قرمز به گونه‌ای که هر نقدی، تعرض به خطوط قرمز تعبیر نشود، بسیار ضرورت دارد. مطابق قانون اساسی و قانون موضوعه کشور، خطوط قرمز معلوم است اما در بخش‌های مختلف این خطوط قرمز را اضافه یا کم می‌کنند. بنابراین اگر امکان اجماعی در قرائت خطوط قرمز صورت می‌گرفت، حتماً وحدت در تفسیر بوجود می‌آمد و تفسیرهای چندگانه از نقدها صورت نمی‌گرفت.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه "هشدار رئیس‌جمهور درباره زیرزمینی شدن نقد، کاملاً بجا بود"، تصریح کرد: اگر باب نقد به بهانه‌های مختلف نشر اکاذیب یا اخلال در امنیت ملی یا هر عنوان دیگری از بین برود، حتماً مجاری غیررسمی برای نقد باز می‌شود. مجاری غیررسمی هم می‌تواند نقد را تبدیل به تهدید کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مصالح مملکت ایجاب می‌کند که جلوی زیرزمینی شدن نقد گرفته شود؛ چراکه پیامدهای منفی نقد غیررسمی بیش از تیزی نقد مستقیم است.

وکیلی با اشاره به رابطه مستقیم افزایش دشمنان با کاهش نقد در کشور اظهار کرد: اگر واکنش در برابر نقد، با کرامت همراه باشد و برخورد بزرگوارانه‌ای شود، منتقد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و دوستانه به امور نگاه می‌کند. برخورد مجرمانه و مُچ‌گیرانه با منتقد حتماً عقده‌ای بوجود می‌آورد که انباشت نقد و خشم را به همراه خواهد آورد که یا موجب ایجاد دشمنی‌های جدید می‌شود یا دشمنان قدیمی می‌توانند از این مسأله استفاده می‌کنند.

انتهای پیام

کد N73028