اسنودن از احتمال سوء قصد آمریکا به جانش نگران است

نگرانی از سو قصد توسط آمریکا

مسکو- ایرنا- ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که به روسیه پناهنده شده است از احتمال سوء قصد به جان خود از طرف سازمان های اطلاعاتی آمریکا ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، آناتولی کوچرنا وکیل اسنودن روز سه شنبه به ریانووستی گفت: اسنودن از اخبار رسانه های خبری آمریکا مبنی بر امکان سوء قصد از طرف این کشور و تهدید برخی مقام های آمریکایی علیه خود نگران شده است.

وی افزود: وضعیت امنیتی اسنودن نگران کننده است زیرا برخی مقام های آمریکایی بطور آشکار از امکان سوء قصد به جان و حذف فیزیکی وی سخن می گویند.

کوچرنا گفت: در این رابطه اسنودن از خطری که زندگی وی را تهدید می کند، نگران است.

وکیل روس اسنودن در این ارتباط به اظهارات یک افسر اطلاعاتی آمریکایی اشاره کرد که در رسانه های این کشور منتشر شده و وی بطور مشروح جزییات حمله احتمالی به اسنودن و نابودی وی در روسیه را بیان کرده است.

وی اضافه کرد: این تهدید واقعی به قتل است و به ویژه با توجه به عدم واکنش به آن نگران کننده است.

وی گفت: در این رابطه بطور رسمی از سازمان های امنیتی روسیه خواستار محافظت از اسنودن شده ایم و از آنها می خواهیم که اظهارات تهدید آمیز علیه وی را بررسی کنند.

کوچرنا اضافه کرد: مطابق قوانین روسیه، تهدید به قتل پیگرد قانونی در پی دارد.

ادوارد اسنودن از ماه ژوئن سال جاری میلادی در مسکو به سر می برد و در ماه سپتامبر از این کشور پناهندگی سیاسی موقت گرفته است.

افشاگری های اسنودن که از طریق برخی رسانه های غربی از جمله روزنامه انگلیسی گاردین صورت گرفت، پرده از جاسوسی های گسترده آمریکا در سطح جهانی کنار زده و مسایل و مشکلات زیادی را در روابط واشنگتن با کشورهای مختلف ازجمله متحدان نزدیکی همچون آلمان به وجود آورده است.

اسنودن به تازگی با اشاره به ابعاد جهانی جاسوسی های آمریکا گفت: از افشاگری جاسوسی های سازمان های اطلاعاتی آمریکا پشیمان و متاسف نیستم.

وی افزود: گزارش کارشناسان مستقل آمریکایی درباره جاسوسی های الکترونی که با موافقت کاخ سفید انجام گرفته، گام نخست ولی مهم است.

وی اضافه کرد: اما این گام برای حل مساله جاسوسی و استراق سمع غیرقانونی توسط آمریکا کافی نیست.

اسنودن گفت: این گزارش به منظور اعتمادسازی جامعه آمریکا نسبت به فعالیت های سازمان های اطلاعاتی این کشور تهیه شده است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به تازگی در باره اسنودن گفت: افشاگری های اسنودن چهره واقعی سیاستمداران را برای میلیون ها نفر آشکار کرد.

وی افزود: من هیچگاه با اسنودن دیدار نکرده ام اما این مرد جوان برای من شخصیت جالبی است. اسنودن توانست اقدامات سیاستمداران بزرگ را برای مردم آشکار کند و این از خدمات وی است.

اروپام/2242**518** 3404
کد N72770