اظهار تأسف آیت الله هاشمی از اتفاقات 8 سال گذشته

سیاست داخلی

مسؤولین اجرایی در 8 سال گذشته سرگرم شعارهای سیاسی بودند/باید به این دولت كمك كرد، چون پذیرش مسؤولیت در چنین شرایطی، فداكاری بود/امیدوارم در بُعد خارجی به سوی تعامل با دنیا و در بعد داخلی به سوی وحدت و همدلی پیش ‌رویم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: پس از پایان 8 سال دفاع مقدس، با كسانی دیدار دارم که از همكاران در مسؤولیت‌های دفاع بوده اند.

به گزارش ایلنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از فرماندهان پیشكسوت 8 سال دفاع مقدس و سرداران سابق سپاه پاسداران، با بیان این جمله، افزود: ایمان به خدا، دفاع از میهن و فداكاری برای ارزش‌های انسانی و اسلامی، ویژگی كسانی بود كه در سنگرهای غرب و جنوب با مجموعه‌ای كه توسط شرق، غرب و ارتجاع حمایت می‌شدند، می‌جنگیدند.

ایشان با بیان اوضاع سیاسی و فضای ایران در زمان آغاز جنگ، به علل چرایی و چگونگی انتخاب حزب بعث برای حمله به کشور پرداخت و گفت: بعد از توطئه‌های گوناگون در شورش‌ها، تجزیه‌طلبی‌ها، تحریم‌ها و كودتا، علناً می‌گفتند برنامه بعدی ما انقلاب اسلامی را ساقط می‌كند، ولی عنایت خداوندی، رهبری امام (ره) و حضور مادی و معنوی مردم در همه سالهای جنگ، پایانی عزتمندانه برای نظام اسلامی ایران و سرنوشتی ذلتمندانه برای حزب بعث و حامیانش و منافقین كه با خیانت به وطن، ستون پنجم دشمن بودند رقم زد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تشریح اتفاقات سال‌های اول انقلاب اسلامی در شورای انقلاب، دولت موقت و انتخاب بنی‌صدر به عنوان رئیس جمهور، گفت: تدابیر داهیانه امام(ره)، انقلاب را از همه گردنه‌های خطرناك عبور داد و وقتی به جنگ تحمیلی رسیدیم، عده‌ای كه ادعای دلسوزی برای نظام و كشور داشتند، به جای تلاش برای وحدت، بر طبل اختلافات سپاه و ارتش می‌كوبیدند.

جانشین فرماندهی كل قوا و فرمانده دفاع مقدس با یادآوری مراحل مختلف جنگ و تشریح چگونگی رونق گرفتن جبهه ایران و آغاز چندین عملیات سرنوشت‌ساز در جبهه‌های شمال، غرب و جنوب، گفت: انقلاب به فكر اشغال هیچ كشوری نبود و اهداف ما برداشتن موانع برای همكاری گسترده ملت‌های ایران و عراق و تنبیه متجاوزین و ثبت آن در سازمانهای بین‌المللی و اعتراف دنیا به مظلومیت مردم ایران بود كه در قطعنامه 598 محقق شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به تلخی‌ها و شیرینی‌های پذیرش آتش بس اشاره كرد و گفت: چند ماه پس از پایان جنگ، امام راحل فرمودند كه شیرینی‌های این كار را داریم می‌چشیم كه با برگشت آزادگان به كشور تكمیل شد.

ایشان برنامه‌های خویش برای پذیرش مسؤولیت فرماندهی جنگ را گرفتن مراكز استراتژیك از خاك عراق برای تحت فشار قرار دادن حزب بعث دانست و گفت: وقتی قبل از عملیات خیبر برای خداحافظی خدمت امام رسیدم، برنامه خود را گفتم و در اوّلین جلسه قرارگاهی هم در نزد فرماندهان جنگ تكرار كردم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان اوضاع اقتصادی كشور در سال‌های پایانی جنگ، به دستور امام برای تدوین سیاست‌های سازندگی اشاره كرد و گفت: با اصلاح سیاست خارجی و اعلام برنامه تنش‌زدایی، دنیا اعتراف کرد كه ایران جنگ‌طلب نیست و برای همكاری اعلام آمادگی كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، استفاده از ظرفیت‌های سپاه و ارتش برای سازندگی كشور و تعامل با جهانیان را شاخص برنامه‌های دولت سازندگی برای جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی و عقب‌افتادگی‌های 8 سال جنگ خواند و گفت: در سالهای سازندگی، تمام كشور، كارگاه تلاش و كوشش بود وخانواده‌ها، حاصل دسترنج خود را در سفره‌ها مصرف می‌كردند و این دولت بود كه به كمك‌های آنها نیازمند بود و بر خلاف اظهارات بدخواهان، دهکهای پائین وضع بهتری پیدا کردند و ضریب جینی به نفع فقرا اصلاح شد و مناطق محروم نیز از آثار سازندگی، بهره بردند.

ایشان با بیان برنامه‌های دولت‌های پس از جنگ برای تأمین انرژی كشور، از اتفاقات 8 سال گذشته ابراز تأسف كرد و گفت: در حالی كه منابع مشترك نفت وگاز ما با كشورهای همسایه برداشت می‌شد، مسؤولین اجرایی سرگرم شعارهای سیاسی بودند و پروژه‌های سابق را هم به پیش نبردند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حاصل آن نوع نگاه به اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و سیاست مخصوصاً در بعد خارجی را شرایط سال‌های گذشته كشور دانست و گفت: مردم هوشمند ایران عزم خویش را برای تغییر شیوه مدیریت اجرایی كشور جزم كردند و نتیجه آن دولتی است كه كه به مردم امید بخشید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح برنامه‌های دولت یازدهم، گفت: اگرچه قدم آغازین را خوب برداشت، امّا هنوز اوّل راه است و باید به این دولت كمك كرد، چون پذیرش مسؤولیت در چنین شرایطی، فداكاری بود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤالی درباره‌ی چرایی نام‌نویسی و چگونگی عدم احراز صلاحیت و اتفاقات پس از آن گفت: واقعاً برای نیامدن مصمم بودم، ولی وقتی استدلال علمای حوزه‌های علمیه، دلسوزان نظام، خانواده‌های شهدا و گروههای مختلف مردمی را دیدم، با توسل به قرآن بر تردید غلبه كردم و در آخرین مهلت‌های قانونی ثبت‌نام كردم.

ایشان افزود: هدفم تحقق حماسه مورد نظر رهبری و نجات كشور از آن شرایط بود كه موانع ایجاد شده نیز به مصداق آیه «عسی ان تكرهوا شیئاً و هو خیر لكم» باعث هوشیاری بیشتر مردم شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال دیگری درباره‌ی دورنمای آینده سیاست داخلی و خارجی ایران گفت: امیدوارم در بُعد خارجی به سوی تعامل با دنیا و در بعد داخلی به سوی وحدت و همدلی پیش ‌رویم كه نتیجه آنها، پیشرفت كشور و نهادینه شدن فرهنگ توسعه و آزادی برای همه شهروندان، جمعیت‌ها و احزاب خواهد بود.

در آغاز این دیدار چند تن از فرماندهان دوران دفاع مقدس و سرداران سپاه پاسداران، با یادآوری خاطراتی از روزهای همسنگری با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در جبهه‌های جنگ، تجلیل از نقش ایشان در تمام مراحل مختلف پس از آن و ابراز تأسف از اتفاقات سیاسی سال‌های اخیر و اظهار امیدواری برای آینده نظام، به بیان دیدگاههای خویش در خصوص مسایل مختلف در ابعاد داخلی و خارجی پرداختند.

کد N72701