انتقاد سازمان دیده بان حقوق بشر از دولت ترکیه

حقوق بشر

آنکارا - ایرنا - سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی از برخورد دولت ترکیه در مقابله با تظاهرات مردمی در این کشور انتقاد کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از رسانه های محلی ترکیه ، سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی از مقابله دولت ترکیه با تظاهرات ضد دولتی که از پارک گزی در میدان تقسیم استانبول آغاز و سراسر این کشور را فرا گرفت ، انتقاد کرد.

در این گزارش ، دولت ترکیه به عدم تحمل در برابر حق تجمعات مسالمت آمیز و آزادی بیان ، رشد مخالفان سیاسی و اعتراض های عمومی متهم شده است.

گزارشگر سازمان دیده بان حقوق از سرکوب معترضان توسط پلیس ترکیه ، سانسور مطبوعات ، محاکمات غیر عادلانه و سیستم قضایی ناسالم ترکیه انتقاد کرد.

این گزارشگر عنوان کرد که سرکوب معترضان ضد دولتی ، تلاش دولت آنکارا در روند صلح با کردها را تحت الشعاع قرار داد.

ناآرامی ها در ترکیه در تابستان گذشته و با اعتراض به تصمیم دولت اردوغان برای تخریب یک پارک در میدان تقسیم شهر استانبول با هدف ساخت مرکزی تجاری شروع شد.

تظاهرات معترضان بعداز مداخله نیروهای امنیتی و پلیس ترکیه و استفاده از گازهای فلفل و اشک آور و ماشین های آب پاش به درگیری های خونین بین دو طرف منجر و دامنه ناآرامی ها به سراسر ترکیه کشیده شد.

بی اعتنایی نخست وزیر ترکیه به مطالبات معترضان ، لغو نکردن سفرش به شمال آفریقا ، عذرخواهی نکردن از مردم ، تشدید اقدامات نیروهای پلیس و امنیتی و اظهارات تهدیدگونه اردوغان نه تنها آبی بر شعله های آتش خشم معترضان نریخت بلکه همچون پاشیدن بنزینی شعله های این آتش را شعله ورتر کرد.

مردم ترکیه در کنار اعتراض به برخی سیاست های داخلی دولت اردوغان، از مداخله آنکارا در امور داخلی سوریه و حمایت از تروریست های مسلح ضد نظام و مردم سوریه راضی نیستند.

برخی از ناظران،ناآرامی های اخیر ترکیه را ترجمه مداخلات دولت اردوغان در امور داخلی سوریه و حمایت همه جانبه آن از تروریست ها ارزیابی کرده اند.

در این ناآرامی ها تاکنون شش نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده اند.

خاورم ** 230**1856
کد N72651