ظریف: سیاست خارجی دولت تدبیر و امید ارتقای روابط با همسایگان است

ایسنا نوشت:

وزیر امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در عشق‌آباد در دیدار با قربان قلی بردی محمد اف، رییس‌جمهور ترکمنستان، سلام‌های گرم دکتر روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با ابراز خوشنودی از سطح بالای همکاری‌های دوجانبه و روابط توام با رفت وآمدها و دیدارهای متقابل مقامات عالی دو کشور، سیاست خارجی دولت تدبیر و امید مبنی بر ارتقای روابط و همکاری‌های همه جانبه با همسایگان از جمله کشور ترکمنستان را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به وابستگی‌های اقتصادی متقابل و نقش آن در تحکیم مناسبات سیاسی، زمینه بالقوه موجود دو کشور همسایه از جمله در حوزه‌های انرژی، انتقال برق، امکانات ترانزیتی و هم‌چنین توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران برای صادرات خدمات فنی مهندسی را برشمرد.

ظریف با اشاره به برگزاری سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به عنوان چارچوبی مناسب برای تنظیم همکاری‌های جامع دو کشور، اهمیت اراده سیاسی رییسان‌جمهور دوکشور برای اجرایی شدن توافقات را مورد توجه قرار داد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به همکاری‌های ترانزیت و اهمیت آن برای دو کشور، منطقه و جهان، توسعه امکانات جاده‌یی، ریلی، دریایی، هوایی، مرزی، گمرکات، تسهیل تردد کامیون‌ها و فعال شدن بنادر را یادآور شد.

او هم‌چنین با اشاره به تحولات حساس جهان اسلام، مناطق خاورمیانه، قفقاز و اوراسیا و مخاطرات افراط‌گرایی، بر ضرورت همکاری جمعی کشورها برای مقابله با چالش‌ها و نیز استفاده از فرصت‌های همکاری‌های دوجانبه، چندجانبه و منطقه‌یی در جهت استقرار و تقویت صلح، ثبات، آرامش، رفاه و سربلندی ملت‌های منطقه تاکید کرد.

همکاری در حوزه کشورهای ساحلی دریای خزر، تقویت همکاری بین استان‌های مرزی، فعال‌تر شدن بخش‌های خصوصی، افزایش مبادلات علمی، فنی، فرهنگی، دانشگاهی و توسعه گردشگری نیز در این دیدار مورد توجه قرار گرفت.

رییس‌جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار از ظریف خواست سلام‌های گرم وی را متقابلاٌ به دکتر روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کند.

بردی محمد اف با ابراز خرسندی از نتایج و تصمیم‌های حاصله در کمیسیون اقتصادی دو کشور در حوزه‌های مختلف همکاری، بر پیگیری مراحل اجرایی و عملیاتی شدن توافقات تاکید کرد.

وی هم‌چنین اهمیت فعال شدن همکاری‌های بخش‌های خصوصی و تجار و فراهم شدن زمینه‌های لازم در این خصوص را خاطرنشان کرد.

در این دیدار دو طرف زمینه‌ها و ظرفیت‌های متقابل و مکمل را برای گسترش همکاری‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف انرژی، نفت، گاز، برق و ترانزیت به صورت دو جانبه، چند جانبه و منطقه‌یی مناسب توصیف کردند.

ظریف ظهر سه‌شنبه در پایان سفر خود به ترکمنستان جهت شرکت در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان با بدرقه همتای ترکمنی خود عشق‌آباد را ترک کرد و دقایقی پیش وارد فرودگاه تهران شد.

219219

 

 

کد N72441