ظريف:

مذاکرات ایران و ۱+۵ در فوریه برگزار می‌شود

کاترین اشتون,روسیه,هسته‌ای,گروه 1 5,محمدجواد ظریف,سیاست‌خارجی,مذاکرات

همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه احتمال دریافت سیستم دفاعی جایگزین سیستم اس۳۰۰ از روسیه را رد کرد و گفت: این جایگزینی با نیازهای ما همخوان نیست.

ایران > سیاست‌خارجی- همشهری آنلاین:
وزیر امور خارجه احتمال دریافت سیستم دفاعی جایگزین سیستم اس۳۰۰ از روسیه را رد کرد و گفت: این جایگزینی با نیازهای ما همخوان نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن مصاحبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با خبرگزاری اینترفکس روسیه به این شرح است:

ما با روسیه قرارداد داشتیم. این قرارداد نیاز ما در مقطع زمانی مشخص را بیان میکرد. فکر میکنم کارشناسان نظامی ما باید همراه هم مشورت کرده و ببینند چه میشود کرد. من متخصص این امور نیستم.ولی من میدانم که این جایگزین با نیازهای ما همخوان نیست.

روابط ما با مسکو چون دو کشور همسایه مطلقاً طبیعی بوده و هیچ ارتباطی به کشورهای خارجی نداشته و علیه کشوری جهت‌گیری ندارد. در مجموع این موضوع که شما از آن یاد کردید وارد اهداف دیدار من از مسکو نمی‌شود و این مسئله را ما بررسی نکرده‌ایم.

 

همچنین مایلم به این اشاره کنم که کمپانیهای تجاری و سازمانهای مختلف مسئول روابط اقتصادی هستند.

اگر در جریان است من از آن اطلاع ندارم.

من اغلب با کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا و همچنین مدیران سیاسی ملاقات می کنم. وقتی ما با وی در مورد حضور دیگر وزرای امور خارجه در ملاقات به توافق برسیم آن وقت محتوا هم تعیین می شود،

بار گذشته هم در مورد آمدن وزرا توافقی در کار نبود. آنها خودشان احساس کردند که محتوای مذاکرات به حضور آنها نیاز دارد. این بار هم همینطور می شود.

در فوریه مذاکراتی برگزار می شود که من، کاترین اشتون و مدیران سیاسی «گروه 5+1» در آن شرکت می کنیم. اگر مذاکره پیشرفت کند آن وقت وزرا هم می آیند. اگر روند مذاکره کند باشد وزرا دیرتر می آیند.