رئیس سابق ارتش ترکیه محکومیتش در پرونده کودتا را "غیراخلاقی" خواند

تركيه

رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ترکیه گفت: اتهامات مطرح‌ شده علیه من در پرونده کودتای «ارگنه‌کن» غیراخلاقی است.

رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ترکیه گفت: اتهامات مطرح‌ شده علیه من در پرونده کودتای «ارگنه‌کن» غیراخلاقی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایلکر باشبوغ، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ترکیه در مصاحبه‌ با روزنامه حریت گفت: من به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش کشورم همواره با مردم، رسانه‌ها و دولت علنی صحبت می‌کردم و هیچ نوع پنهان‌کاری وجود نداشت. آنچه که انجام دادم و گفته‌ام، واضح و آشکار است و از بابت اتهامات مطرح شده علیه خودم در پرونده توطئه ارگنه‌کن شرمگین و متاسفم.

این فرمانده سابق ارتش ترکیه افزود: مهمترین و اصلی‌ترین گزینه در دموکراسی، به دست گرفتن زمام امور کشور از طریق انتخابات و ابزار و روش‌های دموکراتیک است. متهم کردن یک فرمانده که در سخنرانی 14 آوریل 2009، 45 بار به دموکراسی اشاره کرده، به دست داشتن در توطئه کودتا یک اقدام غیراخلاقی بیش نیست.

باشبوغ در ادامه مصاحبه خود گفت: مشکلات در سیستم قضایی ترکیه واضح شده است. رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در نشست گروهی از اعضای حزب عدالت و توسعه گفته بود "ما هم‌اکنون شاهد علامت‌های سوال زیادی درباره محاکمه‌های گذشته هستیم. امروز شاهد هستیم که مردم چگونه از طریق شواهد و مدارک جعلی و ساختگی محکوم شده‌اند."

این مقام مسئول سابق ارتش ترکیه افزود: آنچه که هم‌اکنون نیاز است افشای حقیقت مربوط به توطئه ارگنه‌کن و محاکمه عاملان اصلی آن است. محاکمه من به عنوان رهبر یک گروه تبهکار تروریستی غیرقابل قبول است. در هیچ کشوری در جهان نمی‌توان قبول کرد که رئیس ستاد مشترک ارتش رهبری یک گروه تبهکار تروریستی را نیز برعهده داشته باشد. اما متاسفانه ما شاهد این مساله در سال 2012 در ترکیه بودیم و باید گفت که تمام مردم ترکیه اتهامات علیه من را محکوم کردند. من برای آن افرادی که من را محکوم کردند، متاسفم.

ژنرال باشبوغ که به اتهام تلاش برای کودتا به حبس ابد محکوم شده، اخیرا کتابی با عنوان "حقایق علیه اتهامات" تالیف کرده است.

وی درباره کتابش گفته است: یکی از دلایلی که من این کتاب را تالیف کردم، نشان دادن پشت صحنه توطئه‌ها به ویژه در دادگاه‌های برگزار شده و حقایق مربوط به آن‌هاست. ما از کمال آتاتورک، موسس ترکیه نوین خط مشی می‌گیریم.

در جریان پرونده ارگنه‌کن ده‌ها تن از افسران ارتش ترکیه، خبرنگاران و وکلا به خاطر دخالت در این توطئه کودتا و تلاش برای سرنگونی دولت آنکارا، به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند.

انتهای پیام

کد N71576