افخم: هیچگاه متقاضی شرکت در ژنو2 نبودیم/امیرعبداللهیان: ایران پیش‌شرط آمریکا را نپذیرفت

معاونان وزیر امورخارجه نسبت به پس گرفتن دعوت ایران برای حضور در ژنو 2 از سوی بان کی مون واکنش نشان دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ گفت.

بنا بر آنچه ایسنا گزارش داده است، مرضیه افخم درباره مذاکرات آتی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در مذاکراتی که ظریف و اشتون در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل داشتند دعوت از خانم اشتون برای سفر به ایران به عمل آمد. این دعوت باز است و در زمان مناسب که مورد توافق طرفین قرار گیرد این سفر انجام می‌شود.

وی درباره اجرای برنامه اقدام مشترک از سوی ایران و 1+5 ادامه داد: از دیروز این برنامه توسط طرف‌های مذاکره کننده اجرا شده است و از الان به بعد در دستور کار طرفین مذاکرات برای برداشتن گام‌های آتی است. این مسأله مقدماتی دارد که هر دو طرف در صدد برنامه‌ریزی مقدمات و فراهم کردن زمینه‌ها برای اجرای دور بعدی مذاکرات هستند و پس از چینش مقدمات درباره زمان مذاکرات آتی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره لغو دعوت ایران به ژنو 2 از سوی بان کی‌مون این اقدام دبیر کل سازمان ملل را تاسف‌بار خواند.

افخم در ادامه گفت: ما هیچ‌گاه متقاضی شرکت در این نشست نبودیم و این موضوع را به صراحت از ابتدای طرح مباحث مربوط به تشکیل نشست ژنو 2 اعلام کردیم.

وی اضافه کرد: همچنین این موضوع به صراحت طی مکالمات روزهای گذشته میان بان کی‌مون و اخضر الابراهیمی با مسئولان کشورمان اعلام شده است. آقای ظریف و آقای خزاعی صریحا این مواضع را اعلام کردند که ما پیش‌شرطی را نمی‌پذیریم و تلویحا و غیرتلویحا هیچگاه حرفی از تعهدات ایران زده نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: عدم پذیرش و پس گرفته شدن دعوت ایران به دلیل اینکه دبیرکل تحت فشار این اقدام را انجام داده و در ابتدا به ابتکار خودش از ایران دعوت کرده بود، جای تأسف است.

افخم افزود: متوقع بودیم که بان‌ کی‌مون می‌توانست دلایل واقعی پس گرفته شدن دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو 2 را اعلام می‌کرد.

معاون وزیر خارجه: ایران پیش شرط امریکا برای حضور در اجلاس ژنو2 را نپذیرفت

همچنین معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه در واکنش به پس گرفتن دعوت از ایران برای حضور در اجلاس ژنو2 گفت: ایران پیش شرط آمریکایی ها برای حضور در اجلاس ژنو 2 را نپذیرفت.

حسین امیرعبداللهیان در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: برغم مذاکرات و مواضع صریح مقامات کشورمان مبنی بر آمادگی تهران برای حضور بدون پیش شرط در اجلاس ژنو 2 ، آمریکا بر ضرورت پذیرش پیش شرط مدنظرش یعنی قبول مصوبات اجلاس ژنو 1 اصرار کرد.

وی گفت: این اصرار آمریکایی ها در حالی است که بر مبنای حقوق بین الملل و اصول شناخته شده دموکراتیک، مردم سوریه باید درباره مسائل کشورشان تصمیم بگیرند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به دعوت رسمی دبیرکل سازمان ملل برای حضور ایران در اجلاس ژنو 2 افزود: دیروز به صراحت اعلام کردیم که ایران در ژنو 1 و تنظیم بیانیه آن نقشی نداشته است و ضمن توجه به راهکار سیاسی مورد توافق آحاد مردم سوریه و معارضین ، اصراری بر حضور در ژنو 2 نداریم.

قرار بود معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه امروز در راس هیئتی برای حضور در این اجلاس راهی مونتروی سوئیس شود.

در روزهای اخیر میان وزیر امور خارجه کشورمان با دبیرکل سازمان ملل و نیز امیرعبداللهیان با اخضر ابراهیمی نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه تماس های جداگانه درباره نحوه حضور ایران در ژنو 2 گفتگوهایی جریان داشت.

اجلاس ژنو 2 از فردا به مدت یک روز در کاخ مونتروی در حومه ژنو سوئیس برگزار می شود.
219220

 

کد N71522