تسلیحات آمریکایی در اختیار القاعده عراق/ اذعان به ناکامی واشنگتن در عراق

نویسنده کتاب "ناکامی آمریکا در عراق: مداخله تا خروج 1991 تا 2010" می‌گوید: اقدامات مجدد شبه‌نظامیان در عراق و تصرف تسلیحات برجای مانده آمریکایی‌ها در این کشور توسط القاعده معنای خاص برای نیروهای عراق دارد و چیزی نیست جز ناکامی و عدم موفقیت آمریکا در بیرون راندن شبه‌نظامیان از عراق.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، "مایکل اوبرایان"، نویسنده کتاب مذکور خود یکی از اعضای سابق در دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا و مقاطعه کار وقت در وزارت دفاع آمریکا بود.

وی با اشاره به حملات مجدد و رو به رشد شبه‌نظامیان القاعده در عراق می‌گوید که بسیاری از ناکامی‌ها و شکست‌ها در عراق از برنامه‌ریزی ضعیف، اجرای نامناسب و فقدان تعهدات برای گسترش منابع در برقراری ثبات واقعی در عراق سرچشمه می‌گیرد.

البته این نویسنده آمریکایی گفت که دلیل اصلی به سرقت رفتن این تسلیحات را نمی‌داند.

وی در ادامه گفت: ما تا چند سال قبل در عراق بودیم تا به آن‌ها آموزش بدهیم. بعدا تسلیحات را برای استفاده نیروهای دولتی در این کشور باقی گذاشتیم اما آن‌ها نمی‌توانند از این تسلیحات حفاظت کنند. احتمالا سربازان و افسران مسئول انبارهای تجهیزات و تسلیحات رشوه دریافت کرده و یا به دست القاعده کشته شدند و این تسلیحات به دست شبه نظامیان القاعده افتاده است. علت آن هم عدم حضور نیروهای آمریکایی است. ما درباره پهپادهایی خوانده‌ایم که به عراق منتقل شدند اما آیا عراقی‌ها چگونگی استفاده از آن‌ها را می‌دانند. تمامی این تجهیزات آمریکایی هستند اما هیچ نیروی آمریکایی در عراق نیست که آن‌ها را به راه بیندازد و از این تجهیزات استفاده کند.

انتهای پیام

کد N71515