سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد:

شکایت جمهوری اسلامی ایران از عربستان سعودی در مجامع بین المللی

سیاست خارجی

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران اعلام کرد پیگیری اقدامات عربستان علیه ایران در دستور کار ایران قرار دارد.


به گزارش خبرنگار مهر،  مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر که پرسید در ماجرای داستان ساختگی ترور سفیر عربستان در آمریکا شاهد بودیم مقامات سعودی از ایران به شورای امنیت شکایت کردند موضوعی که یک ادعای دروغ بود و در شرایط کنونی نیز شاهد اقدامات پشت پرده عربستان بر ضد منافع ملی ایران بوده ایم. از جمله انفجار تروریستی در مقابل سفارت ایران در لبنان که عامل اصلی آن ماجد الماجد،  روابط کتمان نشدنی با مقامات امنیتی عربستان داشته است و همین روز شنبه نیز شاهد ترور یک دیپلمات ایرانی در یمن بودیم که باز هم نفوذ عربستان در افراط گرایان یمنی غیر قابل کتمان است. از سوی دیگر مقامات روسیه، سوریه و عراق اسناد متعددی در رابطه با تروریستی بودن دولت عربستان در دست دارند و این موضوع را علنا اعلام کردند و آیا جمهوری اسلامی ایران قصد پیگیری حقوقی اقدامات ضد ایرانی عربستان در مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت را دارد، جواب داد: در خصوص مجموعه اقداماتی که ذکر کردید ما پیگیری حقوقی در مجامع بین المللی را در دستور کار داریم. مقدمات آن هم انجام شده است.

وی افزود: متعاقب اقدام تروریستی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان این اقدام شروع شد که مراحل آن طی می شود و اسناد و جزئیات کار که طی همکاری مسئولین لبنانی داشته ایم را گردآوری می کنیم تا بتوانیم مدارک مستندی در اختیار داشته باشیم. در خصوص یمن نیز این اقدامات در حال انجام است. می خواهیم اطلاعات کاملا دقیق باشد و اسناد مستندی داشته باشیم. پیگیری از مجامع بین المللی در دستور کار ما قرار دارد.

افخم تصریح کرد: طبعا با روشن شدن جزئیات و اطلاعات دقیق و مستند می توان کار را دقیق تر بر اساس قوانین حقوقی و در یک چارچوب روشن تری دنبال کنیم. تاکید می کنم که پیگیری حقوقی موضوع در دستور کار است، در عین حال داشتن اطلاعات و اسناد دقیق و متقن توسط هیات های کارشناسی و پیگیری هایی که انجام می شود با مسئولین مختلف لبنانی در روند کمک کننده است. منتظریم گزارش نهایی بشود و در باره موضوع با تایید بیشتر و دریافت اطلاعات دقیق تر می توانیم موضع گیری دقیق تری را داشته باشیم.