پاکستان و آلمان بطور مشترک به جاسوسی آمریکا اعتراض می کنند

پاکستان,آلمان,آمریکا

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه ˈدنیاˈی پاکستان دوشنبه گزارش داد: ˈنواز شریفˈ نخست وزیر این کشور و ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان با مخالفت نسبت به جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا علیه کشورها؛ تصمیم گرفتند بطور مشترک مخالفت با این اقدام را در سطح جهانی مطرح کنند.

این روزنامه اردو زبان چاپ اسلام آباد امروز به نقل از منابع دیپلپماتیک نوشت: صدر اعظم آلمان در گفت وگوی تلفنی با نخست وزیر پاکستان ضمن بررسی روابط دوجانبه اسلام آباد و برلین؛ بر ضرورت گسترش همکاریها و روابط در بخشهای مختلف تاکید کردند.

در این گزارش آمده است: محمد نواز شریف و مرکل ضمن مخالفت شدید با اقدام آژانس امنیت ملی آمریکا برای انجام جاسوسی گسترده علیه کشورهای جهان تصمیم گرفتند تا با اقدامات هوشمندانه به این اقدام واشنگتن در سطح بین المللی اعتراض و آنرا بطور مشترک مطرح کنند.

روزنامه دنیا نوشت: نخست وزیر پاکستان در این گفت وگوی تلفنی خواستار استفاده از تجارب آلمان در زمینه امنیت سایبری و گسترش همکاریهای فنی در این خصوص شد و مرکل نیز از نواز شریف خواست تا اسلام آباد نقش خود را برای خروج امن نیروهای خارجی از افغانستان ایفا کند.

صدراعظم آلمان تاکید کرد که این کشور آماده است تا همکاریهای دوجانبه با پاکستان در بخشهای انرژی، کشاورزی، فناوری نوین و علوم و سایر بخشهای توسعه ای را افزایش دهد.

وی افزود که آمریکا با اقدام جاسوسی از کشورهای جهان، به حریم خصوصی مردم وارد شده و اقدام به غارت اسرار آنان کرده است.

روزنامه اردو زبان دنیا نوشت: صدر اعظم آلمان از نواز شریف برای سفر به برلین دعوت کرد که نخست وزیر پاکستان نیز این دعوت را قبول کرد.

نهم آبان (31 اکتبر2013) ˈاعزاز احمد چودریˈ سخنگوی وقت وزارت امور خارجه پاکستان (قائم مقام فعلی این وزارتخانه) با غیرقانونی خواندن اقدام آمریکا در جاسوسی از طریق شنود مکالمات تلفنی اظهار داشت: اسلام آباد پس از دریافت گزارشهایی مبنی بر کنترل مکالمات تلفنی در پاکستان توسط سرویس اطلاعاتی آمریکا این موضوع را با مقامات واشنگتن مطرح کرد.

آساق ** 1095**1577
کد N71426