عبدالله گل آزادی فوری یکی از متهمان پرونده ارگنه‌کن را خواستار شد

سیاسی

رئیس‌جمهوری ترکیه خواهان تسریع فرآیند لازم برای آزادی یکی از محکومان پرونده ارگنه کن شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، محاکمه این متهم پرونده ارگنه کون به نام فاتح حلمی اوغلو که رئیس سابق دانشگاه "اینوتو" در استان ملاتیا در شرق ترکیه است در انتظار فرجام‌خواهی است و عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار داشت به عقیده وی مناسب‌تر این است که این فرد که مبتلا به سرطان است را بدون بازداشت محاکمه کنیم.

این اظهارات عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با گئورگی مارگولاشویلی، رئیس‌جمهوری گرجستان که به ترکیه سفر کرده، ایراد شد.

گزارش‌های خبری حاکی از آن است عبدالله گل که اختیار عفو زندانیان را ندارد به مقامات مربوطه دستور داده تا حلمی اوغلو را بدون بازداشت محاکمه کنند.

وی تاکید کرد که اشتباه است که تصور کنیم وی اختیار عفو مستقیم هر کسی را داراست.

عبدالله گل افزود: من تنها هنگامی می‌توانم مداخله کنم که پرونده‌ها پس از طی فرآیندی از جانب شورای پزشکی قانونی در مقابل من گذاشته شوند. در این خصوص امیدوارم هم پرونده‌های مربوطه به کسانی که بیمارند و هم کسانی که کهولت سن دارند به نزد من بیایند تا من نیز نقش خودم را ایفا کنم. دستوراتی برای تسریع در این مسائل و انجام امور به شیوه‌ای دقیق‌تر صادر شده است.

عبدالله گل گفت که از جنبه انسانی به این مساله پرداخته چرا که محکومان و زندانیان بیمار و پیر زیادی وجود دارند.

وی تاکید کرد: همه این پرونده‌ها باید برای همه ما بسیار آزاردهنده باشد. یکی از این پرونده‌ها مربوط به رئیس سابق دانشگاه حلمی اوغلو، است. البته این گونه پرونده‌ها باید با فوریت به نزد من فرستاده شود.

انتهای پیام

کد N71381