حسینی‌بوشهری:

عالمان دینی از مرزهای فکری و اعتقادی کشور حمایت می‌کنند

سیاسی

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: عالمان دینی از مرزهای فکری و اعتقادی کشور حمایت می‌کنند و آنها مرزبانان حقیقی جغرافیایی را تربیت می‌کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: عالمان دینی از مرزهای فکری و اعتقادی کشور حمایت می‌کنند و آنها مرزبانان حقیقی جغرافیایی را تربیت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم حسینی بوشهری در بیست و نهمین مراسم سالگرد ارتحال "آیت‌الله حاج‌سیداحمد خوانساری" که صبح امروز(سه‌شنبه) به همت سازمان بسیج اصناف کشور در مسجد سیدعزیزالله واقع در بازار تهران برگزار شد، اظهار کرد: این مراسم برای عالمی فقیه و وارسته تشکیل شده که مایه آرامش و آیینه تمام نمای فقهای جهان اسلام است. سخن گفتن در اینگونه مجالس در خصوص این شخصیت بزرگ سخت است چرا که هم، زمان کم است و هم اینکه اشراف کامل نسبت به شخصیت این بزرگوار نداریم.

وی اضافه کرد: اینگونه شخصیت‌ها نمایانگر قرآن و اهل بیت(ع) هستند. اولین ویژگی این عالم ربانی علم و دانش ایشان است. شخصیت این عالم سراسر علم و دانش، ‌ایمان، عمل صالح، خشوع و خضوع بود و در مقابل ذات کبریایی حق زهد و پارسایی داشت. اگر یکی از این ویژگی‌ها در وجود یک نفر باشد او را کفایت می‌کند چه رسد به اینکه تمام ویژگی‌ها در وجود فرد باشد که این آیت‌الله بزرگ تمام این ویژگی‌ها را داشت.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور خاطرنشان کرد: رسول خدا(ص) در خصوص عالمان دینی می‌فرماید: اگر کسی عالمی را تکریم کند رسول خدا را تکریم کرده و هرکس رسول خدا را تکریم کند خدا را تکریم کرده است و هرکس خدا را تکریم کند یعنی راه دنیا و آخرت را برای خود هموار ساخته است. این عالمان به خاطر علم و هدایتی که در جامعه دارند فردای قیامت مورد توجه و تشویق الهی قرار می‌گیرند.

بوشهری تصریح کرد: طبق سخن امام صادق(ع) عالمان دینی مرزبانان جامعه اسلامی هستند همانند ارتش، ‌سپاه و نیروی انتظامی که از مرزهای جغرافیایی حمایت می‌کنند عالمان دینی از مرزهای فکری و اعتقادی کشور حمایت می‌کنند و آنها مرزبانان حقیقی جغرافیایی را تربیت می‌کنند.

وی ادامه داد: هرگاه عالمی یک خطی بنویسد این کارش فقط برای خودش نیست بلکه اثرش به کل جامعه و نسل‌ها برمی‌گردد همانند میرزای شیرازی که یک خط نوشت و آن دست نوشته ایشان ارکان جامعه را تحت‌تأثیر قرار داد.

امام جمعه موقت قم تصریح کرد: ایمان برای انسان‌ها بالاترین سرمایه است. هر که ایمان دارد یعنی همه چیز دارد. چرا آیت‌الله خوانساری این همه محبوب دل‌هاست، چون ایشان ایمان قوی‌ای داشت و من از همین‌ جا از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم می‌خواهم که ایمان و شخصیت علمی این بزرگوار را در سطح کنگره‌ای عظیم و گسترده برگزار کنند چرا که این عالم ربانی افتخار شیعه و علمای بزرگ جهان اسلام است.

بوشهری در ادامه با بیان این‌که «عالمان سه دسته هستند و این عالم ربانی جز دسته سوم بود» اظهار کرد: ایشان اساسا هیچ خواسته‌ای نداشت و راضی به رضای الهی بود هرجا که خدا راضی بود در آنجا قدم می‌گذاشت. اینگونه افراد کم هستند و اینگونه رفتارها فقط در انبیاء و اولیا و عالمان وارسته دینی دیده می‌شود.

وی همچنین یادآور شد: آیت‌الله خوانساری از شخصیت‌های بزرگی است که امام خمینی(ره) در خصوص شخصیتش می‌گوید عدالتش که بالاست هیچ من در خصوص عصمت ایشان می‌خواهم سخن بگویم اجتهاد در شخصیت این عالم معنا پیدا کرد اگر بخواهیم عدالت را معنا کنیم معنای واقعی عدالت است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: این شخصیت بزرگ در خوانسار تدریس کرده و از شاگردان برجسته حاج‌شیخ‌عبدالکریم حائری است. این شخصیت هرگز اسیر نفس نبود بلکه امیر نفسش بود و خود بر نفسش فرمان می‌راند.

بوشهری افزود: چرا ما قدر عالمان دینی خود را نمی‌دانیم و بعد از اینکه آن شخصیت از میان ما رفت افسوس می‌خوریم. در زمان این آیت‌الله بازاریان می‌آمدند و روز خود را در مکتب فقه ایشان شروع می‌کردند چرا که با تعالیم ایشان حلال و حرام زندگی‌شان مشخص می‌شد. بین ما و این عالم ربانی تفاوت در روش است. ایشان عالم زمانه خود بود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور اظهار کرد: امروز وظیفه ما در قبال اینگونه علما چیست؟ من به صراحت به شما بازاریان می‌گویم در زمان انقلاب شما دوشادوش علما وارد میدان شدید و روزی که هنوز حرکت‌های انقلابی شکل نگرفته بود شما بودید و دست پیمان به این انقلاب دادید. امروزه دشمنان ما باید بدانند که ایران هرگز در مقابل آنها کوتاه نمی‌آید و بر عقاید گذشته خود پایبند است.

وی در پایان این مراسم گفت: اکنون که دهه فجر را درپیش رو داریم از شما بازاریان می‌خواهم که به خاطر امام و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گام‌هایتان را از گذشته محکم‌تر کنید که هیچ تحریمی نتواند در شما تأثیری بگذارد. شما یک لبیک گفتید تا پایان پای این لبیک می‌ایستید.

انتهای پیام

کد N71224