افخم: هیچ‌گاه متقاضی شرکت در ژنو 2 نبودیم/لغو دعوت ایران جای تاسف دارد

سخنگوي وزارت امور خارجه,مرضيه افخم

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ گفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مرضیه افخم درباره مذاکرات آتی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در مذاکراتی که ظریف و اشتون در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل داشتند دعوت از خانم اشتون برای سفر به ایران به عمل آمد. این دعوت باز است و در زمان مناسب که مورد توافق طرفین قرار گیرد این سفر انجام می‌شود.

وی درباره اجرای برنامه اقدام مشترک از سوی ایران و 1+5 ادامه داد: از دیروز این برنامه توسط طرف‌های مذاکره کننده اجرا شده است. و از الان به بعد در دستور کار طرفین مذاکرات برای برداشتن گام‌های آتی است. این مسأله مقدماتی دارد که هر دو طرف در صدد برنامه‌ریزی مقدمات و فراهم کردن زمینه‌ها برای اجرای دور بعدی مذاکرات هستند و پس از چینش مقدمات درباره زمان مذاکرات آتی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره لغو دعوت ایران به ژنو 2 از سوی بان کی‌مون این اقدام دبیر کل سازمان ملل را تاسف‌بار خواند.

افخم در ادامه گفت: ما هیچ‌گاه متقاضی شرکت در این نشست نبودیم و این موضوع را به صراحت از ابتدای طرح مباحث مربوط به تشکیل نشست ژنو 2 اعلام کردیم.

وی اضافه کرد: همچنین این موضوع به صراحت طی مکالمات روزهای گذشته میان بان کی‌مون و اخضر الابراهیمی با مسئولان کشورمان اعلام شده است. آقای ظریف و آقای خزاعی صریحا این مواضع را اعلام کردند که ما پیش‌شرطی را نمی‌پذیریم و تلویحا و غیرتلویحا هیچگاه حرفی از تعهدات ایران زده نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: عدم پذیرش و پس گرفته شدن دعوت ایران به دلیل اینکه دبیرکل تحت فشار این اقدام را انجام داده و در ابتدا به ابتکار خودش از ایران دعوت کرده بود، جای تأسف است.

افخم افزود: متوقع بودیم که بان‌ کی‌مون می‌توانست دلایل واقعی پس گرفته شدن دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو 2 را اعلام می‌کرد.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N71203