مقام‌های عراق:القاعده به اندازه کافی سلاح برای تصرف بغداد در اختیار دارد

مقام‌های ارشد عراق در بحبوحه موج جدیدی از انفجارها در سراسر کشور که 31 کشته بر جای گذاشت، اعلام کردند که شبه‌نظامیان القاعده مناطقی از استان الانبار در غرب عراق را اشغال کرده و به قدر کافی سلاح دارند که بتوانند بغداد، پایتخت را تصرف کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "عدنان الاسدی"، معاون وزیر کشور عراق در یک سخنرانی گفت: اعضای گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که شاخه‌ای از القاعده در عراق است و هم‌اکنون بر رمادی، مرکز استان الانبار و فلوجه کنترل دارند، به قدر کافی سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار دارند که به بغداد حمله کند.

وی گفت: تسلیحاتی که به داخل فلوجه آورده شده به قدر کافی بزرگ، پیشرفته و کافی است که شبه‌نظامیان بتوانند بغداد را اشغال کنند.

این مقام مسئول عراقی به نوع تسلیحات یا حجم آنها که در اختیار داعش است، اشاره‌ای نکرد اما به توصیف این مساله پرداخت که نبردها و درگیری‌های خونینی در فلوجه و رمادی رخ داده است.

نیروهای دولتی عراق به شبه‌نظامیان قبایل سنی در رمادی و نواحی اطراف پیوسته و روز یکشنبه علیه تجاوز نیروهای داعش و شبه‌نظامیان دیگر حملاتی انجام دادند. در جریان این نبرد، پنج تن از شبه‌نظامیان قبایل سنی کشته و 15 تن دیگر به همراه نیروهای دولتی زخمی شدند. درگیری‌ها روز دوشنبه نیز ادامه یافت.

مقام‌های دولتی عراق با اشاره به این مساله که برای حفاظت از بغداد باید مواضع شبه‌نظامیان شناسایی و نابود شوند، اعلام کردند که بغداد وسیع‌تر از فلوجه است و نباید به دست شبه‌نظامیان بیفتد.

سعد معان ابراهیم، سخنگوی وزارت کشور عراق گفت: القاعده در عراق دارای تسلیحات و نیروهای زیادی است. اگر اقدام نظامی صورت نگیرد و نیروهای امنیتی وارد عمل نشوند و تاخیری چند هفته‌ای در عملیات آنها رخ دهد،‌ این شبه‌نظامیان به بغداد حمله می‌کنند.

انتهای پیام

کد N70986