یک فعال دانشجویی:

فرهیختگان جامعه فضای نقد را گسترش دهند/برخورد قهری در شأن جامعه اسلامی نیست

دانشجويي,تشكل دانشجويي,دانشگاه آزاد اسلامي

یک عضو مجمع تشکل‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد گفت: فضای نقد و انتقاد باید در بین اقشار فرهیخته جامعه وجود داشته باشد تا نقدهای وارده بصورت زیرزمینی و بصورت شبکه‌ای بوجود نیاید، چراکه اینگونه نقدها در طولانی مدت بسیار خطرناک است.

یک عضو مجمع تشکل‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد گفت: فضای نقد و انتقاد باید در بین اقشار فرهیخته جامعه وجود داشته باشد تا نقدهای وارده بصورت زیرزمینی و بصورت شبکه‌ای بوجود نیاید، چراکه اینگونه نقدها در طولانی مدت بسیار خطرناک است.

کیوان عاصم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: با توجه به فرمایشات اخیر رییس‌جمهور مبنی بر جلوگیری از زیرزمینی شدن فضای نقد، اگر افراد غیرمتخصص زبان به نقد بگشایند، مانند سال‌های قبل تشنج بر جامعه ما حاکم خواهد شد. این در حالی است که ما می‌توانیم نقد را از میان اقشار متخصص شروع کنیم؛ مثل قشر دانشجو و جوانان فرهیخته.

وی، وجود فضای آزاد نقد را نقطه عطفی در پیشرفت سایر امور کشور دانست و گفت: در جامعه ما بستر نقد و گفت‌وگو بسیار بازتر از جوامع دیگر است و ما همواره شاهد نقد تمامی مسئولان نظام بوده‌ایم. در دیدار دانشجویان و جوانان فعال فرهنگی و سیاسی با مقام معظم رهبری، هرساله نقد و گفت‌وگو و ارائه راهکار از طرف دانشجویان ارائه می‌شود و حضور مسئولان در دانشگاه‌ها با تاکید رهبری و نیز برای برپایی کرسی‌های آزاد اندیشی طبق اساس، قائده و قانون شرع اسلام از مهمترین مصداق‌های بسترسازی فضای نقد در جامعه است.

این فعال دانشجویی با اشاره به انتقادات اخیر یکی از نمایندگان مجلس و واکنش‌هایی که در پی داشته است، اظهار کرد: اخیراً انتقاداتی از سوی آقای علی مطهری که یک سیاستمدار فرهیخته است مطرح شده و ناراحتی عده‌ای را فراهم کرده است. اگر کسی نقدی دارد، باید آن را با ظرافت و شیرینی کلام مطرح کند زیرا سیاسیونی وجود دارند که با جهت‌گیری‌های صریح و تند به جای انتقاد ناصحانه، به دنبال کسب منفعت هستند.

عاصم با تاکید بر ضرورت جلوگیری از زیرزمینی شدن نقد در جامعه، افزود: این یک امر مسلم است که در هر جامعه‌ای برخوردهای قهری با منتقدان موجب بوجود آمدن آتش‌های زیر خاکستر یعنی بروز منتقدان زیرزمینی، می‌شود و این افراد نیز همواره طعمه دشمنان می‌شوند. اگر در شرایط گوناگون سیاسیون نقدهای غیرمنصفانه‌ای انجام دهند، باید طبق قانون و با شفافیت کامل با نقدهای ناعادلانه آنها برخورد کرد ولی در هیچ شرایطی برخوردهای قهری را در شأن و منزلت جامعه اسلامی ایران نمی‌دانیم.

وی همچنین گفت: به یاد داشتن صبر و یاد خداوند متعال، همواره پیروزی‌ها و دستاوردهای مفیدی برای جامعه ما در 34 سال اخیر بوجود آوده است. نقدهای درون خانواده همیشه وجود دارد اما این نقدها باید راهکاری برای جلو افتادن نظام باشد نه برای جهت‌گیری افزایش قدرت یا بدست آوردن قدرت و نفوذ در درون جامعه.

انتهای پیام

کد N70942