رییس سازمان انرژی اتمی:

تولید اورانیوم 20 درصد را داوطلبانه تعلیق کردیم/هیچ‌وقت به دنبال اورانیوم 20 درصد نبودیم

دكتر علي‌اكبر صالحي,رييس‌ سازمان انرژي اتمي ايران,غني‌سازي,سانتريفيوژ

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران به طور داوطلبانه تولید اورنیوم 20 درصدی را تعلیق کرد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اکبر صالحی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اجرای توافق ژنو که از دوشنبه - 30 دی‌ماه - توسط ایران و 1+5 صورت گرفت، افزود: اقدامات ما در دو بخش غنی‌سازی و رآکتور آب سنگین اراک بود. ما پذیرفتیم برای شش ماه تولید اورانیوم 20 درصد را متوقف کنیم و برای این کار باید اتصال آبشارها را مُهر و موم می‌کردیم که کارابتدا در نطنز و سپس در فردو انجام شد.

وی درباره رآکتور آب سنگین اراک ادامه داد: قرار بر این شد که آب سنگین به رآکتور اراک منتقل نشود که البته ما قصد این کار را هم نداشتیم. دیگر اینکه سوخت به این مجتمع منتقل نشود که آن هم ضرورتی نداشت. همچنین بازرسان از انبارهای رآکتور آب سنگین اراک بازدید کردند.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در اصفهان اورانیوم UF6 غنی شده است که نگهداری آن به شکل گاز مشکل است. قرار شد نصف آنها به اکسید اورانیوم تبدیل شود که به هر حال باید این کار می‌کردیم و نصف دیگر را هم باید رقیق کنیم.

وی با اشاره به بازدید بازرسان از تأسیسات اصفهان در یکی دو روز اخیر نیز گفت: بازرسان از میزان اورانیوم تولید شده ایران و جاهایی مثل دستگاه پرس و کوره که سوخت در آن تبدیل به قرص می‌شود، بازدید کردند. آنها اول می‌خواستند این مکان‌ها و تجهیزات را مُهر و موم کنند اما الان موقتاً دوربین بر روی کوره گذاشتند تا مطمئن شوند که ساخت قرص سوخت در مدت شش ماه صورت نمی‌گیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه "ایران در هر ماه 15 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید می‌کرد"، گفت: بنا به تصمیم خودمان و به طور داوطلبانه تولید اورانیوم 20 درصدی را تعلیق کردیم.

صالحی ادامه داد: ما هیچ وقت به دنبال اورانیوم 20 درصد نبودیم. برخی عزیزان این فعالیت را طوری در کشور مطرح کردند که همه فعالیت‌های سازمان را تحت‌الشعاع قرار داد. الان به اندازه نیاز اورانیوم 20 درصد تولید کردیم که بخشی از آن برای استفاده در رآکتور تهران به صفحه سوخت تبدیل و بخشی ذخیره شده است که برای سه - چهار سال سوخت داریم و دیگر بیشتر از این انباشت سوخت 20 درصدی توجیه ندارد و برای حفظ منابع اورانیوم خود برای تولید سوخت تا غنای 5 درصد نیاز داریم این منابع را حفظ کنیم.

وی در ادامه صحبتهایش تصریح کرد: اگر یک کیلو گرم اورانیوم 5 درصد بخواهیم، باید 10 کیلو اورانیوم طبیعی مصرف کنیم اما می‌خواهیم برای مصرف اساسی در نیروگاه‌های برق از جمله نیروگاه بوشهر این منابع را حفظ کنیم.

صالحی در رابطه با متوقف شدن تعدادی از زنجیره‌های سانتریفیوژ که به تولید اورانیوم تا غنای 20 درصد می‌پرداختند، با تاکید بر اینکه "12 آبشار موجود در سایت فردو هیچ وقت کار نمی‌کرده و این تصمیم در دولت قبل اتخاذ شده بود که تصمیمی سیاسی بود تا گاز به این ماشین‌ها تزریق نشود و الان هم این کار صورت نمی‌گیرد"، افزود: در ضمن حدوداً 9 هزار سانتریفیوژ داریم که 1000 تای آن از نسل IR-2m است و به آنها هم گاز تزریق نشده است.

وی همچنین گفت: سانتریفیوژهایی که به تولید اورانیوم تا غنای 20 درصد می‌پرداختند از کار بازنمی‌ایستند و بلافاصله 5 درصد تولید می‌کنند و تولیدات 5 درصد ما به این ترتیب افزایش می‌یابد.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره رآکتور اراک نیز افزود: رآکتور اراک هنوز کارش تمام نشده است و هنوز آغاز به کار نکرده است. ما کارخانه تولید آب سنگین را داریم که مدت‌هاست مشغول کار است اما رآکتور هنوز کارش تمام نشده است و دو - سه سال طول می‌کشد تا تکمیل شود. بر اساس توافق ژنو تجهیزاتی از جمله هاتسل، پمپ‌های اصلی مدار اولیه و اتاق کنترل است که برخی از این تجهیزات اصلا قرار نبود در مدت شش ماه آینده نصب و راه‌اندازی شوند.

ادامه دارد...

کد N70706