دیدار فرستاده ویژه رییس‌جمهور نیجریه با معاون وزیر خارجه

بشیر یوگودا، فرستاده ویژه رییس‌جمهور نیجریه و وزیر امور زیربنایی این کشور عصر دوشنبه با دکتر حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار کرد و در مورد مهم‌ترین سرفصل‌های روابط دو کشور و مسایل منطقه‌یی و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار که در فضایی صمیمی و دوستانه برگزار شد، دو طرف با اشاره به ظرفیت‌های موجود در دو کشور در بخش‌های مختلف، خواستار توسعه همه جانبه روابط به خصوص افزایش مناسبات اقتصادی بین تهران و ابوجا شدند.

امیرعبداللهیان با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با قاره آفریقا و با توجه به جایگاه مهم کشور نیجریه در غرب آفریقا، آمادگی کشورمان را برای همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله اجرای پروژه‌های مسکن سازی انبوه، طرح‌های فنی حرفه‌یی، کشاورزی، بهداشتی و هم‌چنین توسعه همکاری‌ها بین بخش‌های خصوصی دو کشور اعلام کرد.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه با اشاره به حمایت‌های ایران از کشور نیجریه در مجامع جهانی و ضمن تاکید بر این روند، بر ضرورت تداوم این همکاری‌ها و حمایت‌های متقابل دو کشور از یکدیگر در مجامع بین‌المللی از جمله موضع مشترک در مخالفت با قطعنامه‌های ناعادلانه حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

وی هم‌چنین بر لزوم تداوم و افزایش رفت و آمدهای هیات‌های سیاسی مقامات دو کشور در سطوح مختلف تاکید کرد.

بشیر یوگودا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تهران و تاکید بر لزوم افزایش سطح مناسبات اقتصادی دو کشور جهت آمادگی کشورمان را برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک را اعلام کرد.

فرستاده ویژه رییس‌جمهور نیجریه هم‌چنین با اشاره به مشترکات دو کشور در زمینه‌های گوناگون، خواستار تداوم همکاری‌های نزدیک دو کشور در مجامع بین‌المللی و تخصصی شد.

دکتر مارتین، قائم مقام وزارت خارجه نیجریه نیز در این دیدار فرستاده ویژه رییس‌جمهور این کشور را همراهی می‌کند.

بشیر یوگودا، وزیر امور زیربنایی نیجریه صبح دوشنبه به منظور تسلیم پیام کتبی رییس‌جمهور نیجریه و دیدار با مقامات عالی‌رتبه کشورمان وارد تهران شد. دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیجریه دارای مناسبات خوب سیاسی بوده و طی ماه‌های اخیر در جهت تقویت بیش‌تر مناسبات دو کشور گام‌های موثری برداشته شده است و سفارت‌خانه‌های دو کشور در ابوجا و تهران در سطح سفیر دائر و فعال است.

انتهای پیام

کد N70584