تاجرنیا: مبنای عملکرد اصلاح‌طلبان باید بر اساس واقعیت باشد

سیاسی

یک نمانیده پیشین مجلس گفت: اگر اصلاح‌طلبان واقع‌بینانه با معضلات کشور برخورد نکنند، دوباره شاهد ایجاد یک دولت افراطی از دل یک دولت اصلاح‌طلب خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی تاجرنیا در جلسه‌ای از سلسله نشست‌های آینده اصلاح‌طلبی که به همت سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار برگزار شد، گفت: در انتخابات 24 خرداد شاهد یک نوع عقلانیت و رفتار حرفه‌ای مبتنی بر منابع ملی از سوی مردم و به ویژه جوانان بوده‌ایم و بخش دانشجویی ما به عنوان یک مجموعه‌ای که جدا از تشکل‌های دانشجویی دولت‌ساخته فعالیت می‌کردند، نقش برجسته‌ای را ایفا کردند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه اصلاح‌طلبی روش و اصولی است که تقریبا همه از آن یک درک مشترک دارند، به تبیین مفاهیم اصلاح‌طلبی پرداخت و گفت: اصلاح‌طلب خواهان بهتر شدن وضع موجود در کشور است، آن هم در چارچوب نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی را نه تنها به عنوان اصول قابل دفاع اولیه انقلاب قبول دارد، بلکه به عنوان یک میثاق که در شرایط فعلی می‌توان به آن چنگ زد، به آن نگاه می‌کند.

وی ادامه داد: بسیاری از قوانین ما قابل نقد است که عده‌ای آن را نمی‌پذیرند. دموکراسی و الگوی جمهوری اسلامی همه ابداعی هستند و پس از گذشت مدتی می‌توان به این نتیجه رسید که باید تغییراتی در آن به وجود آورد.

تاجرنیا با اشاره به عوامل اقبال اصلاح‌طلبی میان مردم گفت: در دوران سازندگی یکی از مباحث مطرح شده در نقد این دوره نقص و کمبود در سیاست داخلی بوده است. به همین دلیل است که نگاه مناسبی نسبت به آن شکل نگرفت و یک رویکرد انتقادی در ادامه آن به وجود آمد که از طرف مردم حمایت نیز شد و در نتیجه دوم خرداد رقم خورد. اگرچه دولت اصلاحات هشت سال بر سر کار بود اما با توجه به کارنامه دوران اصلاحات می‌توان درک کرد که در واقع دوران آن کوتاه و چهار ساله بود. در همین مدت کوتاه هم بحث‌هایی مثل حقوق شهروندی و نقد قدرت از درون مجموعه قدرت به وجود آمد.

وی اتفاقات سال 88 را ناشی از اشتباهات اصلاح‌طلبان دانست و افزود: مدتی سپری شد و اشتباهات تاکتیکی در درون قدرت باعث به وجود آمدن اتفاقات سال 88 شد که عدم اجماع اصلاح‌طلبان یکی از علل فروپاشی حرکت اصلاح‌طلبان در آن دوران بود.

این نماینده پیشین مجلس در رابطه با آینده اصلاح‌طلبی اظهار کرد: اگر قرار باشد بخواهیم درباره آینده اصلاح‌طلبی در ایران صحبت کنیم، خط و مشی فعلی را باید دنبال کنیم. اصلاح‌طلبی به معنای این است که دائما حرکت‌هایی در جهت تغییر و بهینه‌ساختن قوای کشور به وجود آید. در دوران اخیر نیز شاهد این حرکت‌های منطقی در راستای اصلاح‌طلبی هستیم.

وی همچنین ادامه داد: درست است که جریان‌های مختلف اصلاح‌طلبی اسم‌های مختلفی گرفته‌اند ولی واقعیت این است که نباید آنها را چند طیف جداگانه ببینیم. آقای روحانی یک دیدگاه جدا داشت ولی در واقع جریان اصلاح طلبی بود که با برنامه‌ریزی و همکاری، او را در زمانی که سازماندهی‌هایی از قبل انتخابات برای ادامه جریان گذشته شروع شده بود، در جهت پیروزی کمک کرد.

تاجرنیا با بیان اینکه اعتدال یک جریان نیست، ابراز عقیده کرد: به نظر من اعتدال یک جریان سیاسی نیست، بلکه یک روش است که طرفدارانش افراط و تفریط را نمی‌پسندند. اعتدال‌گرایی یک گفتمان نیست. بر طبق این نظر ما شاهد بودیم که انتخابات تحت انرژی نیروهای اصلاح‌طلبی به پیروزی رسید.

وی ادامه داد: به نظر من ما به عنوان جزوی از بدنه سیاسی کشور باید تمام واقعیت‌های موجود در کشور را ببینیم، به هرحال کشور ما چند بافت خواست خود را دارد.

این فعال سیاسی با اشاره به موضوع سهم‌خواهی مطرح شده بعد از انتخابات گفت: نگاه ما به دولت روحانی یک نگاه سهم‌خواهانه نبود. ولی این طرز فکر به معنای آن نیست که سهم‌خواهی فی‌نفسه امر بدی است. از بعد از انتخابات حلقه مفقودشده‌ای را احساس کردیم به عنوان نقش و جایگاه احزاب در انتخابات.

وی همچنین گفت: ما نیازمند تولید فکر و تعریف شرایط جدیدی برای اصلاح‌طلبی هستیم. شاید یکی از دلایلی که خیلی از جریانات از گذشته مانده است، به این دلیل است که نتوانسته‌اند خود را با جامعه روز هماهنگ کنند و در ادامه باید بدانیم حفظ استقلال و چارچوب‌های فکری به ما کمک خواهد کرد که نقش اصلاح‌طلبی را به خوبی ایفا کنیم.

تاجرنیا ابراز عقیده کرد: من دولت پیروز در 24 خرداد را دولت اصلاح‌طلب می‌دانم. در حالی که امروز بعضی از دوستان اصولگرا هستند که سهم می‌خواهند ولی حتی در زمان انتخابات حاضر نشدند حمایت خود را علنی از جریانی که به وجود آمده بود اعلام کنند؛ بنابراین پیروز انتخابات اصلاح‌طلبان بودند. دولت حس می‌کند که لازم است یک مبحث جدیدی را ارائه کند. اما اعتدال حزب یا جریان نیست. بنابراین خود جریان اصلاح‌طلبی وقتی خاتمی به انتخابات راه نیافت و هاشمی رد صلاحیت شد، پشت روحانی قرار گرفته و از او حمایت کرد.

این فعال سیاسی با تاکید به ضرورت حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش روی مجلس اظهار کرد: در بحث انتخابات آینده یک آسیبی در کشور ما وجود دارد و آن تکیه بیش از حد به نیروهای قدیمی در کشور است. این یک گرفتاری است که از جوانان در کارهای سیاسی کمتر استفاده می‌شود. متاسفانه آقای احمدی‌نژاد با جوانگرایی‌های اشتباهی که در دوران خود انجام داد، به حضور جوانان در عرصه‌های مختلف سیاسی قدرت لطمه وارد کرد.

وی افزود: جوانان امروز خیلی جلوتر از افراد گذشته هستند. رفتارهای افراطی که در زمان‌های انقلاب و بعد از آن از جوانان سر می‌زد را ندارند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم وجود نقد در دولت گفت: باید مراقب باشیم که شرایط به گونه‌ای نشود که انتقادات از دولت از بین برود. در این صورت است که یکسری نارضایتی‌ها به وجود می‌آید و عده‌ای نیز از این نارضایتی‌ها سوءاستفاده می‌کنند.

تاجرنیا با بیان اینکه مجلس ششم مجلس مردم بود، خاطرنشان کرد: مجلس ششم دیگر تکرارشدنی نیست. آن مجلس نقایص خودش را داشت ولی برای اولین بار بود که خواسته‌های مردم مستقیم از تریبون مجلس پخش می‌شد. من پیش‌بینی می‌کنم انتخابات آینده عادلانه نخواهد بود چراکه جناح اصلاحات نمی‌داند آیا کاندیداهایش صلاحیت می‌گیرد یا خیر. در حالی که جناح مخالف از الان به کاندیداهایش اطمینان دارد.

وی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر خوب یا بد بودن سفرهای استانی گفت: سفرهای استانی مورد پسند مردم هستند. مردم دوست دارند که سیاستمداران خود را از نزدیک ببینند، ولی باید حواسمان باشد که این سفرها مثل عملکرد دولت قبل به عوام‌فریبی نینجامد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست داریوش قنبری به بیان تاریخچه اصلاح طلبی در ایران پرداخت وگفت: ابتدا به پیوند دانشجویان و اصلاحات اشاره می کنم. از آن منظر که دانشجویان خودشان منبع و پایه گذار تفکر اصلاح طلبی بودند. قدمت اصلاحات فراتر از دوران آقای خاتمی و انقلاب اسلامی است. بیش از یک قرن است که از این واژه استفاده می شود.

وی در ادامه گفت: برای سهم آینده اصلاحات قطعا باید گذشته آن را بررسی کنیم. پس از جنگ‌های ایران و روسیه و بعد از امضای عهدنامه ترکمنچای ایرانیان فهمیدند که آن قدرت قبل را ندارند. عده ای به فکر ایجاد اصلاحاتی در قشون افتادند. کسانی هم بودند که فهمیدند اصلاحات به جای قشون باید در داخل بافت دولت به جود بیاید. درهمین راستا روزنامه‌ها و تاسیسات تمدن جدید ایجاد شد. در سال 57 نیز اصلاحات خودش را در انقلاب اسلامی نشان داد. در حالی که توقع می‌رفت روشنفکران به خواسته‌های خودشان در انقلاب رسیده باشند، اما به آنها اجازه استفاده از ظرفیت‌های اجرایی خود را ندادند؛ بنابراین چند سال بعد حرکت‌های اصلاحاتی ملت ایران در دوم خرداد 76 شروع شد و به دنبال آن ایده‌های اصلاح طلبی مورد توجه مردم قرار گرفت.

قنبری نقش دانشجویان را در گسترش سهم اصلاح طلبی مهم دانست و اظهار کرد: دانشجویان از ابتدا تا به حال همواره در جریان اصلاح طلبی نقش مهمی را برعهده داشته‌اند و به دنبال روش‌های مسالمت آمیز در اصلاح ساختارهای قدرت بوده‌اند. مجموع تحولات سیاسی و اجتماعی که در سال های اخیر دیدیم، حاصل این نوع تفکر در میان جوانان بود.

انتهای پیام

کد N70574