سفر فرستاده ویژه رئیس جمهور نیجریه به ایران

سیاست خارجی

بشیر یوگودا فرستاده ویژه رئیس جمهور نیجریه و وزیر امور زیربنایی این کشور عصر امروز دوشنبه با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار کرد و در مورد مهمترین سرفصلهای روابط دو کشور و مسایل منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر،  در این دیدار که در فضایی صمیمی و دوستانه برگزار شد ، دو طرف ضمن اشاره به ظرفیت های موجود در دو کشور در بخشهای مختلف ، خواستار توسعه همه جانبه روابط به خصوص افزایش مناسبات اقتصادی فیمابین تهران و ابوجا شدند.

امیرعبداللهیان با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با قاره آفریقا و با توجه به جایگاه مهم کشور نیجریه در غرب آفریقا ، آمادگی کشورمان را برای همکاری در زمینه های مختلف از جمله اجرای پروژه های مسکن سازی انبوه ، طرحهای فنی حرفه ای ، کشاورزی ، بهداشتی و همچنین توسعه همکاری ها بین بخشهای خصوصی دو کشور اعلام داشت.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به حمایت های ایران از کشور نیجریه در مجامع جهانی و ضمن تاکید بر این روند ، بر ضرورت تداوم این همکاریها و حمایتهای متقابل دو کشور از یکدیگر در مجامع بین المللی از جمله موضع مشترک در مخالفت با قطعنامه های ناعادلانه حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

وی همچنین بر لزوم تداوم و افزایش رفت و آمدهای هیات های سیاسی مقامات دو کشور در سطوح مختلف تاکید کرد.

بشیر یوگودا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تهران و تاکید بر لزوم افزایش سطح مناسبات اقتصادی دو کشور جهت ، آمادگی کشورمان را برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک را اعلام کرد.
فرستاده ویژه رئیس جمهور نیجریه همچنین با اشاره به مشترکات دو کشور در زمینه های گوناگون ، خواستار تداوم همکاری های نزدیک دو کشور در مجامع بین المللی و تخصصی شد.

مارتین قائم مقام وزارت خارجه نیجریه نیز در این دیدار فرستاده ویژه رئیس جمهور این کشور را همراهی می کند. بشیر یوگودا وزیر امور زیربنایی نیجریه صبح امروز دوشنبه به منظور تسلیم پیام کتبی رئیس جمهور نیجریه و دیدار با مقامات عالیرتبه کشورمان وارد تهران شد. دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیجریه دارای مناسبات خوب سیاسی بوده و طی ماههای اخیر در جهت تقویت بیشتر مناسبات دو کشور گامهای موثری برداشته شده است و سفارت خانه های دو کشور در ابوجا و تهران در سطح سفیر دائر و فعال می باشد.