جن ساکی: آمریکا به دنبال کاستن تحریم‌های ایران است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات ژنو

وزارت خارجه آمریکا در آغاز مرحله اول توافق ژنو گفت: آمریکا اقدامات زیادی را در نظر دارد که شامل کاستن از تحریم‌هاست. این فرآیند مورد تایید جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا قرار گرفته و امروز در کنگره مطرح خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جن ساکی، سخنگوی وزارت‌ خارجه آمریکا در بیانیه مطبوعاتی که در سایت خبری این وزارت‌خانه منتشر شد گفت: امروز نخستین روز اجرای برنامه اقدام مشترکی است که مورد توافق آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر شرکای ما در 1+5 با ایران درباره برنامه هسته‌یی صورت گرفت. امروز صبح آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی را درباره فعالیت‌های هسته‌یی کنونی ایران و اقدام‌هایی که تهران در راستای عمل به تعهداتش براساس برنامه مشترک به عمل آورده است، منتشر کرد.

او ادامه داد: ما گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گزارش‌های فنی را دریافت کرده‌ایم. پس از بازبینی این اطلاعات، آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کردند که ایران اقداماتی را که به انجامش متعهد شده، به عمل آورده است. نتیجه اقدامات ایران این است که امروز آمریکا و اتحادیه اروپا اجرای فرآیند کاستن از تحریم‌ها را به طور محدود آغاز می‌کنند که براساس تعهد ما طبق توافق مشترک است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: آمریکا اقدامات زیای را در نظر دارد که شامل کاستن از تحریم‌هاست. این فرآیند مورد تایید جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا قرار گرفته و امروز در کنگره مطرح خواهد شد. ما هم‌چنین اسنادی را با هدف تعیین محدوده کاستن از تحریم‌ها منتشر خواهیم کرد. آمریکا اقدامات قاطع و قابل راستی‌آزمایی با هدف متوقف کردن برنامه هسته‌یی‌ ایران را آغاز کرده است.

جن ساکی خاطرنشان کرد: این اقدام‌ها امروز گام‌هایی بسیار مهم در راستای تلاش‌های ما جهت دست یافتن به راهکاری دیپلماتیک به منظور جلوگیری از دسترسی‌ ایران به سلاح هسته‌یی‌ است. دستیابی به توافقی همه‌جانبه که تمامی نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را رفع کند، امری بسیار پیچیده‌تر است و ما در آینده با دشواری‌هایی مواجه خواهیم بود، اما رویدادهای امروز این مساله را مشخص کرده است که ما به فرصتی استثنایی دست یافته‌ایم تا ببینیم می‌توانیم نگرانی‌های امنیت ملی را به طور مسالمت‌آمیز حل کنیم. این مساله هدف و چالش پیش روی ماست.

انتهای پیام

کد N70526