تقدیر معاون بان کی مون از حمایت‌های بشردوستانه ایران

ارتارین کازین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی برنامه غذای این سازمان (WFP)، عصر دوشنبه با قائم مقام وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی سرمدی، قائم مقام وزارت امور خارجه در این دیدار به اقدامات گسترده ایران در بیش از سه دهه گذشته در مشارکت در برنامه‌های بشردوستانه به خصوص در عرصه منطقه‌یی اشاره و تاکید کرد: ایران یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین کمک کنندگان انسانی به شمار می‌رود و در این زمینه میزبانی و کمک به میلیون‌ها مهاجر خارجی و نیز مبارزه با پدیده قاچاق مواد مخدر در سطح منطقه و حتی جهان بی‌نظیر بوده است.

او درعین حال حجم گسترده و بالای هزینه‌های مادی و معنوی و کمک‌های دولت و مردم ایران را در این خصوص با میزان کمک‌ها و حمایت‌های سازمان ملل و انعکاس آن در عرصه‌های بین‌المللی به خصوص از سوی سازمان‌های مسوول را نامتناسب دانست و افزود: انتظار به حق دولت و مردم ایران این است که شاهد اقدامات موثرتری از سوی سازمان ملل متحد و بخش‌های تخصصی آن برای انعکاس، قدردانی و حمایت‌های بیش‌تر از این اقدامات ایران باشیم.

وی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد به‌دنبال این سفر و آشنایی نزدیک شما با دستاوردهای و تجربیات ارزشمند ایران در توسعه و ارتقای سطح معیشتی مردم و کمک‌های بشردوستانه در سطح منطقه، شاهد تقویت و توسعه همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی و سازمان ملل متحد باشیم.

سرمدی با اشاره به ترویج پدیده‌های شومی هم‌چون خشونت و افراط‌گرایی در منطقه منبعث از معضلاتی همانند تبعیض و فقر که منجر به توسعه ناامنی و خشونت در برخی کشورها شده است، ضرورت تلاش جمعی کشورها در داخل و خارج از منطقه و در چارچوب برنامه‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد را برای رفع ریشه‌یی این مشکلات و معضلات جهانی خواستار شد.

او هم‌چنین با اشاره به موضع اصولی ایران برای حل و فصل بحران سوریه از طریق راهکار سیاسی تاکید کرد: یکی از ابعاد این رویکرد توجه به مسائل انسان دوستانه و کمک به آحاد مردم سوریه در داخل و خارج از کشور در شرایط سخت کنونی است و ایران از همه توان و ظرفیت خود در این امر استفاده می‌کند.

قائم مقام دستگاه دیپلماسی ایران با ابراز تاسف و انتقاد از اعمال معیارهای تبعیض‌آمیز و برخورد سیاسی برخی طرف‌ها با مقوله انسانی ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه به‌خصوص در سوریه، بر لزوم ایفای نقش موثر سازمان ملل متحد برای کمک‌رسانی عادلانه و گسترده به مردم سوریه در مناطق مختلف این کشور تاکید کرد و آمادگی کشورمان را برای کمک به سازمان ملل برای تسهیل و تسریع در این روند با همکاری و تعامل سازنده دولت سوریه یادآور شد.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار از حمایت‌ها و اقدامات مستمر جمهوری اسلامی ایران به کلیه برنامه‌های بشردوستانه این سازمان در عرصه‌های منطقه‌یی و بین‌المللی تقدیر و تشکر کرد.

کازین نیز با ابراز خرسندی از سفرش به ایران و ابراز رضایت از مذاکرات خود در تهران، فعالیت‌ها و برنامه‌های برنامه غذای سازمان ملل از جمله توسعه برنامه‌های بشردوستانه در امور غذایی و رفع مشکلات معیشتی و از بین بردن گرسنگی را در راستای تثبیت صلح و امنیت جهانی به خصوص در منطقه تشریح کرد.

او هم‌چنین با اشاره به سفر اخیر خود به دمشق، به تعامل و همکاری سازنده دولت و بخش‌های ذی‌ربط در سوریه با سازمان ملل برای کمک به مردم و پناهندگان سوری، تاکید کرد که برنامه غذای سازمان ملل متحدد فارغ از مسائل سیاسی تنها درصدد عمل به مسوولیت اصلی انسانی خود برای کمک به مهاجران و پناهندگان به خصوص در مناطق بحران‌زده است و در این راستا خواستار توسعه و تقویت همه کشورها به خصوص کشورهای موثر در منطقه از جمله ایران است.

مدیر اجرایی برنامه غذای سازمان ملل متحد هم‌چنین از برنامه‌ها و اقدامات دولت ایران در سال‌های اخیر در زمینه‌های مختلف از جمله تلاش برای ارتقای وضعیت معیشتی مردم و توزیع و دسترسی عادلانه به غذا و بهداشت و درمان تمجید کرد و آمادگی خود را برای استفاده از تجارب ارزشمند و متنوع ایران در عرصه‌های مختلف در سطح منطقه و جهان را ابراز کرد.

انتهای پیام

کد N70512