ایران آماده کمک به سازمان ملل برای ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه است

سیاست خارجی,سرمدی,سازمان ملل

تهران - ایرنا - قائم مقام وزارت امور خارجه با تاکید بر نقش موثر سازمان ملل متحد برای کمک رسانی عادلانه و گسترده به مردم سوریه، از آمادگی ایران برای کمک به این نهاد بین المللی برای تسهیل و تسریع در این روند با همکاری و تعامل سازنده دولت سوریه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه، «مرتضی سرمدی» روز دوشنبه با خانم ارتارین کازین معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی برنامه غذای این سازمان (WFP) دیدار و گفت و گو کرد.

قائم مقام وزارت امور خارجه با اشاره به موضع اصولی ایران برای حل و فصل بحران سوریه از طریق راهکار سیاسی تاکید کرد : یکی از ابعاد این رویکرد توجه به مسایل انسان دوستانه و کمک به آحاد مردم سوریه در داخل و خارج از کشور در شرایط سخت کنونی است و ایران از همه توان و ظرفیت خود در این امر استفاده می کند.

سرمدی با ابراز تاسف و انتقاد از اعمال معیارهای تبعیض آمیز و برخورد سیاسی برخی طرف ها با مقوله انسانی ارسال و توزیع کمک های بشردوستانه به خصوص در سوریه، بر لزوم ایفای نقش موثر سازمان ملل متحد برای کمک رسانی عادلانه و گسترده به مردم سوریه در مناطق مختلف این کشور تاکید کرد.

قائم مقام وزارت امور خارجه همچنین آمادگی کشورمان را برای کمک به سازمان ملل برای تسهیل و تسریع در این روند با همکاری و تعامل سازنده دولت سوریه یادآور شد.

سرمدی به اقدامات گسترده ایران در بیش از سه دهه گذشته در مشارکت در برنامه های بشردوستانه به خصوص در عرصه منطقه ای اشاره کرد و افزود: ایران یکی از بزرگترین و فعال ترین کمک کنندگان انسانی به شمار می رود و در این زمینه میزبانی و کمک به میلیون ها مهاجر خارجی و نیز مبارزه با پدیده قاچاق مواد مخدر در سطح منطقه و حتی جهان بی نظیر بوده است.

وی در عین حال حجم گسترده و بالای هزینه های مادی و معنوی و کمک های دولت و مردم ایران را در این خصوص با میزان کمک ها و حمایت های سازمان ملل و انعکاس آن در عرصه های بین المللی به خصوص از سوی سازمان های مسوول را نامتناسب دانست.

سرمدی افزود: انتظار بحق دولت و مردم ایران این است که شاهد اقدامات موثرتر سازمان ملل متحد و بخشهای تخصصی آن برای انعکاس ، قدردانی و حمایت های بیشتر از این اقدامات ایران باشیم.

قائم مقام دستگاه دیپلماسی ایران ابراز امیدواری کرد به دنبال این سفر و آشنایی نزدیک مدیر اجرایی برنامه غذای سازمان ملل با دستاوردها و تجربیات ارزشمند ایران در توسعه و ارتقای سطح معیشتی مردم و کمک های بشر دوستانه در سطح منطقه، شاهد تقویت و توسعه همکاری ها بین جمهوری اسلامی و سازمان ملل متحد باشیم.

سرمدی با اشاره به ترویج پدیده های شومی همچون خشونت و افراط گرایی در منطقه منبعث از معضلاتی همانند تبعیض و فقر که منجر به توسعه ناامنی و خشونت در برخی کشورها شده است، ضرورت تلاش جمعی کشورها در داخل و خارج از منطقه و در چارچوب برنامه های بشردوستانه سازمان ملل متحد را برای رفع ریشه ای این مشکلات و معضلات جهانی خواستار شد.

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار از حمایت ها و اقدامات مستمر جمهوری اسلامی ایران از تمامی برنامه های بشردوستانه این سازمان در عرصه های منطقه ای و بین المللی تقدیر و تشکر کرد.

خانم کازین نیز با ابراز خرسندی از سفرش به ایران و ابراز رضایت از مذاکرات خود در تهران ، فعالیت های برنامه غذای سازمان ملل از جمله توسعه برنامه های بشردوستانه در امور غذایی و رفع مشکلات معیشتی و از بین بردن گرسنگی را در راستای تثبیت صلح و امنیت جهانی به خصوص در منطقه تشریح کرد.

وی همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به دمشق، بر تعامل و همکاری سازنده دولت و بخش های ذی ربط در سوریه با سازمان ملل برای کمک به مردم و پناهندگان سوری، تاکید کرد که برنامه غذای سازمان ملل متحد فارغ از مسایل سیاسی تنها درصدد عمل به مسوولیت اصلی انسانی خود برای کمک به مهاجران و پناهندگان به خصوص در مناطق بحران زده است و در این راستا خواستار توسعه و تقویت همه کشورها به خصوص کشورهای موثر در منطقه از جمله ایران است.

مدیر اجرایی برنامه غذای سازمان ملل متحد همچنین از برنامه ها و اقدامات دولت ایران در سالهای اخیر در زمینه های مختلف از جمله تلاش برای ارتقاء وضعیت معیشتی مردم و توزیع و دسترسی عادلانه به غذا و بهداشت و درمان تمجید کرد و آمادگی خود را برای استفاده از تجارب ارزشمند و متنوع ایران در عرصه های مختلف در سطح منطقه و جهان را ابراز داشت.

سیام**2025 **1449
کد N70486