کشته شدن یک نظامی ناتو در قندهار/ هلاکت 14 عضو طالبان

آسیا اقیانوسیه

کشته شدن یکی دیگر از نظامیان خارجی در قندهار، هلاکت 14 عضو طالبان، بازداشت 18 شبه نظامی و احتمال پیوستن افغانستان به سازمان تجارت جهانی از جمله خبرهای مرتبط با این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی نیروهای ناتو از کشته شدن یکی دیگر از نظامیان خارجی در حملات انتحاری امروز دوشنبه طالبان به پایگاه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان خبر داد.

آسوشیتد پرس نیز با اشاره به درخواست کرزای برای توقف عملیات‌ نظامی و حملات هوایی آمریکا و آغاز هرچه سریعتر مذاکرات با طالبان نوشت رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر پیش شرط خود را برای امضای پیمان راهبردی واشنگتن و کابل اعلام کرد و خواستار آغاز مذاکرات صلح با طالبان پیش از انعقاد این پیمان شد.

همزمان با تاکید کرزای بر لزوم توقف عملیات آمریکا در خاک افغانستان، رسانه ها از تظاهرات روز گذشته صدها نفر از مردم این کشور مقابل رستوران لبنانی در کابل علیه حمله طالبان خبر دادند.

کرزای در دیدار با هیئت حقیقت یاب که در حال تحقیق درباره حادثه اخیر در ولایت پروان هستند، مردم افغانستان را قربانی عملیات نظامیان خارجی که از آن به عنوان عملیات مبارزه علیه تروریسم یاد می کنند، خبر داد.

به نوشته شینهوا، وزارت کشور افغانستان در بیانیه ای از کشته شدن 14 عضو طالبان و بازداشت 18 شبه نظامی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی، پلیس افغانستان و ناتو در مناطق مختلف این کشور خبر داد.

نیروهای افغانی و ناتو این عملیات ها را در ولایت های قندهار، اروزگان، میدان وردک، غزنی، فراه و هلمند انجام داده و موفق به کشف و ضبط  سلاح های سبک و سنگین، مواد منفجره و مهمات نیروهای طالبان شدند.

نیروهای افغانی همچنین 10 عدد بمب جاسازی شده در کنار جاده های ولایت های کونر، ننگرهار، فاریاب، اروزگان و هرات را کشف و خنثی کردند.

مزمل شنواری معاون وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز اعلام کرد احتمال می رود این کشور در سه ماه آتی به عضویت سازمان تجارت جهانی درآید.