اخبار بحرین/

حمله مزدوران رژیم به باشگاهی در منطقه الدراز/انتقاد دیده بان حقوق بشر از همسویی انگلیس با آل خلیفه

آفریقا و خاورمیانه

یورش نظامیان رژیم بحرین به یک باشگاه هندبال،تشکیل یک اتحادیه جدید سنی با هدف انجام اصلاحات و انتقاد دیده بان حقوق بشر از همسویی انگلیس با آل خلیفه از مهمترین اخبار این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه الوفاق، منابع وابسته به مخالفان بحرینی از یورش نظامیان رژیم بحرین به یک باشگاه هندبال در منطقه الدراز خبر دادند.

این درحالی است که کمیته ملی دفاع از ورزشکاران با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود: از زمان انقلاب چهارده فوریه2011 تا به امروز به شکل برنامه ریزی شده ای ورزشکاران در معرض شکنجه قرار گرفته اند.

از سوی دیگر شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت الوفاق اعلام کرد: الوفاق و مخالفان به دنبال راهکاری هستند که اصل برابری در حقوق و واجبات و کرامتهای انسانی را برای همه شهروندان به ارمغان آورد و برآورده کننده ثبات دائم و خارج کننده بحرین از بحرانهای سیاسی و امنیتی باشد.

وی افزود: الوفاق و مخالفان به دنبال راه حل هایی هستند که عدالت را برای همه بحرینی ها به ارمغان آورد و آینده سیاسی و اقتصادی بهتری برای همه بحرینی ها اعم از سنی و شیعه به دنبال داشته باشد.الوفاق و مخالفان خواسته های سنی ها و شیعیان را بدون هیچ تبعیضی گوش می دهند.

سلمان افزود: بحرین می تواند به الگویی سیاسی و دموکراتیک تبدیل شود.جز با مشارکت سنی ها و شیعیان بحرین نمی تواند باثبات شود.

از سوی دیگر منابع وابسته به مخالفان رژیم بحرین اعلام کردند: گروهی از فعالان،اصحاب رسانه و حقوقدانان و کاربران شبکه های اجتماعی تشکل ملی به نام اتحاد ملی مستقل را بنیان نهادند.

اعضای این تشکیل را ظافر الزیانی، محمد القوتی،محمد المران و محمد الشروقی و برخی اعضای دیگر تشکیل می دهند.

هدف از این تشکل جدید همسویی با تحولات کنونی و تلاش برای تثبیت ارزشها و مفاهیم دولت مدنی،حمایت از اصلاحات،تقویت دموکراسی، تجلی تفکر آزاد مستقل،دفاع از اصول ملت بحرین عنوان شده است.

از سوی دیگر نیکلاس مکجهان یکی از پژوهشگران سازمان دیده بان حقوق بشر با اشاره به سفر یکی از اعضای خاندان سلطنتی انگلستان به بحرین از آن به همسویی لندن با اقدامات رژیم بحرین یاد کرده است.

وی گفت: شاهزاده اندرو به کشوری وارد می شود که حاکمان آن شکنجه و بازداشت را تنها راه ثبات می دانند.وی به کشوری می رود که مردم آن از سرکوب رنج می برند،خواسته های آنها نادیده گرفته می شود و حقوق بشر در آن جایی ندارد.

این فعال عضو دیده بان حقوق بشر با اشاره به مواضع دوگانه انگلیس در قبال موضوعات حقوق بشری در بحرین افزود: درباره کشوری مانند میانمار ،انگلیسی ها خواستار تجدید نظر در قوانین مربوط به بازداشت و محاکمه صدها زندانی می شوند و خواستار آزادی دو فعال برجسته می شوند، اما در بحرین اقدامی برای آزادی نبیل رجب فعال حقوق بشری و دیگر زندانیان سیاسی انجام نمی دهند.آنها اقدامی برای توقف محاکمه های ظالمانه انجام نمی دهند.

وی تاکید کرد: چرا انگلیس در موضوعات حقوق بشری به میانمار توجه می کند، اما کوچکترین توجهی به بحرین ندارد و حتی در راستای همسویی با آن حرکت می کند؟

از سوی دیگر یک دادگاه بحرینی برای چهارده جوان از منطقه بنی جمره احکامی بین 15تا10 سال درباره موضوع قتل پلیس صادر کرد.