نشست مشورت‌های سیاسی ایران و فرانسه برگزار شد

دور دیگری از نشست‌ مشورت‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و فرانسه با سفر ژان فرانسوا ژیرو، مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه این کشور به ایران در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نشست که به میزبانی ابوالقاسم دلفی، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه و با حضور فرانسوا ژیرو، مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه فرانسه برگزار شد، راه‌های تقویت روابط دو جانبه و رایزنی‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و طرفین در خصوص تداوم مشورت‌های سیاسی در پایتخت دو کشور توافق نمودند.

ژیرو در این نشست، با اشاره به احترامی که مقامات فرانسوی برای تاریخ و فرهنگ و نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه قائلند، اظهار داشت که فرانسه به دنبال انتخابات ریاست جمهوری در ایران به دنبال گفت‌وگوهای بسیار غنی و توسعه یافته با جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه‌ها می‌باشد.

وی با اشاره به تاثیر مثبت همکاری‌های دو کشور بر تقویت صلح و ثبات در منطقه، گفت: فرانسه در بالاترین سطح از توافق ژنو بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 استقبال نموده و از شروع اجرای این توافق خرسند است.

مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای فرانسه همچنین با ابراز خرسندی از روند همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سال‌های اخیر از تقویت همکاری‌های دو کشور در این زمینه استقبال نمود.

ژیرو همچنین از سفرهای آتی نمایندگان بلند پایه مجالس سنا و نمایندگان فرانسه به جمهوری اسلامی ایران و اهمیت روابط پارلمانی دو کشور خبر داد.

ابوالقاسم دلفی در این نشست با اشاره به اهمیت روابط دو جانبه و دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بر ضرورت بهره‌برداری از ظرفیت‌های روابط دو جانبه در حوزه‌های سیاسی‌،‌ اقتصادی، فرهنگی و منطقه‌ای و تعامل دو کشور براساس منافع مشترک و احترام متقابل تاکید نمود.

وی با ابراز خرسندی از تمایل قوی مجموعه کشورهای اتحادیه اروپایی برای تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر اظهار داشت: توافق ژنو فرصت‌های زیادی به وجود آورده است که امیدواریم با همکاری دو کشور شاهد بهره‌برداری از آنها در راستای منافع دو کشور باشیم.

مدیرکل غرب اروپا افزود: جمهوری اسلامی ایران در این راستا، از تداوم تبادل نظر و گفت‌وگوی دو کشور پیرامون مسائل و موضوعات مورد علاقه استقبال و آن را در جهت منافع طرفین می‌داند.

انتهای پیام

کد N69758