تحولات شبه جزیره کره/

تصمیم پیونگ یانگ برای تقویت قدرت بازدارندگی/ ربایش یک مقام تجاری کره جنوبی در لیبی

آسیا اقیانوسیه

تصمیم پیونگ یانگ برای تقویت برنامه های بازدارندگی خود و ربایش یک مقام تجاری کره جنوبی در لیبی از جمله خبرهای مرتبط با شبه جزیره کره است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یونهاپ، کره شمالی امروز دوشنبه ضمن انتقاد از آمریکا به خاطر لغو نکردن رزمایش مشترک با کره جنوبی و برهم زدن ثبات در منطقه از تصمیم خود برای تقویت برنامه های بازدارندگی خود با هدف مقابله با تهدیدهای همسایه اش خبر داد.

با وجود تاکید پیونگ یانگ بر بهبود روابط دو کره، آمریکا و کره جنوبی رزمایش مشترک در ماه آتی تا پایان آوریل را با ماهیت دفاعی خواندند که نمی توان آن را لغو کرد.

از سوی دیگر در پی درخواست پیونگ یانگ برای پایان اقدامات تحریک آمیز همسایه اش از 30 ژوئن و تنش زدایی میان دو کشور در منطقه مورد مناقشه در دریای زرد، "پارک گئون های" رئیس جمهوری کره جنوبی روز شنبه خواستار افزایش تدابیر نظامی و امنیتی با هدف حفاظت از کشورش در برابر تهدیدهای بالقوه کره شمالی شد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز از بازدید شبانه کیم جونگ اون رهبر جوان کره شمالی از واحدهای رزمی این کشور و یک پایگاه نیروی هوایی کره شمالی خبر داد.

خبر دیگر اینکه شینهوا از ربایش یک مقام تجاری کره جنوبی در لیبی خبر داد اما به هویت ربایندگان و مکان عملیات ربودن اشاره نکرد.

بر این اساس چهار فرد مسلح ناشناس این مقام تجاری کره جنوبی را در شهر طرایلس هنگام ترک محل کار خود ربودند.

در ادامه این گزارش آمده است که این اولین بار است یکی از مقامات کره جنوبی در شهر طرابلس ربوده می شود.

وزارت خارجه کره جنوبی نیز اعلام کرد که سئول از امروز دوشنبه درباره سفر شهروندان خود به لیبی به خاطر وضعیت ناپایدار امنیتی هشدار داده است.