کاتب: دستگاه های اجرایی از ایجاد تعهدات مالی مازاد بر بودجه منع شدند

کاتب,سخنگو

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 93 کل کشور اعلام کرد: با تصویب این کمیسیون کلیه دستگاه های اجرایی از ایجاد و تحمیل هرگونه بار مالی مازاد بر بودجه از قبیل خرید تضمینی و جایزه صادراتی منع شدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «غلامرضا کاتب» در نشست خبری امروز (دوشنبه) خود به تشریح مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه پرداخت و گفت: یکی از این مصوبات، رعایت قانون برنامه پنجم توسعه بند 224 بود که در لایحه دولت آمده بود و کمیسیون تلفیق علاوه بر بند «و»، چهار بند دیگر نیز به این قانون اضافه کرد.

در بند «و» که دولت را مکلف کرده بود، به این صورت بود که کلیه اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی که در لایحه بودجه دیده شده دستگاه های دولتی صرفا بر مبنای ابلاغ و تخصیص و موافقت نامه ای که می بندند، می توانند پرداخت داشته باشند و تعهد ایجاد کنند و بیشتر از آن نمی توانند؛ چرا که بی انضباطی بودجه ای ایجاد می کند.

به گفته وی، در بندی که کمیسیون تلفیق اضافه کرد، کلیه دستگاه ها مکلف شدند که از انجام هر گونه تعهد جدید در پرداخت و کمک مالی توسط دستگاه های اجرایی را فقط در قالب تخصیص خود مجاز باشند و همچنین ایجاد و تحمیل هر گونه بار مالی مازاد بر بودجه 93 از قبیل خرید تضمینی و جایزه صادراتی ممنوع شد.

کاتب افزود: یکی دیگر از بندهایی که کمیسیون تلفیق اضافه کرد این است که کلیه تصویب نامه ها و بخش نامه ها و تغییرات ساختاری در دولت و هر گونه تغییر ضرایت و حتی مصوبه هیات امنایی دانشگاه های وابسته به وزارت علوم نمی توانند بار مالی بیشتر از آنچه در قانون بودجه مشخص شده است، ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: تکلیف دیگری که بر دوش بانک مرکزی قرار دادیم این بانک مکلف شد که در طول برنامه فروش مبالغ ارزی در احکام قانون بودجه ای که به آن اجازه داده ایم باید به گونه ای عمل شود که تا زمان تصویب ترازنامه سال بعد، خالص دارایی نسبت به پایان سال قبل افزایش پیدا نکند که این باعث می شود ما شاهد افزایش تورم نباشیم.

ادامه دارد...

سیام(3)**9189**1535
کد N69249