ادامه سیاست مداخله جویانه واشنگتن در اروپای شرقی/ آمریکا، اوکراین را تهدید به تحریم کرد

تظاهرات اوکراین,تهدید امریکا

مسکو- ایرنا- آمریکا در ادامه مداخله خود در امور داخلی کشورهای اروپای شرقی، مقام های اوکراین را به دلیل درگیری های خشونت بار میان معترضان مخالف دولت این کشور و نیروهای پلیس تقبیح و کی یف را به اعمال تحریم در صورت به کارگیری زورعلیه تظاهرکنندگان تهدید کرد.

به گزارش روزدوشنبه ایرنا به نقل از ریانووستی، تظاهرات معترضان مخالف دولت اوکراین در میدان ˈاستقلالˈ کی یف یکشنبه شب به خشونت کشیده شد و بر اثر استفاده نیروهای پلیس از گلوله های آب، نارنجک های بی حس کننده و گاز اشک آور در واکنش به استفاده معترضان از کوکتل مولوتوف، گلوله های دودزا و چوب سنگ علیه آنان دهها نفر زخمی شدند.

ˈکایتلین هایدنˈسخنگوی امنیت ملی آمریکا در اظهارنظری مداخله جویانه درباره تظاهرات معترضان مخالف دولت اوکراین اعلام کرد که واشنگتن به شدت درباره درگیری اخیر بین نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان نگران است.

خانم هایدن گفت: دولت اوکراین با جرم انگاری اعتراضات مسالمت آمیز، سلب اختیار کردن از جامعه مدنی و مخالفان سیاسی طرفدار اصلاحات سیاسی از طریق تصویب قانون (در مجلس) بنیان های مردم سالاری در این کشور را تضعیف می کند.

این درحالی است که کاخ سفید نیز اعلام کرده است به دنبال برخی اقدامات مانند اعمال تحریم علیه اوکراین در صورت بکارگیری زور توسط دولت این کشور در مقابله با معترضان است. این تهدید بازتابی از هشدار ماه گذشته وزارت امور خارجه آمریکا علیه کی یف در این زمینه می باشد.

تهدید جدید واشنگتن علیه اوکراین پس از آن صورت می گیرد که بعد از ظهر دیروز دهها هزار اوکراینی در اعتراض به تصمیم هفته گذشته نمایندگان طرفدار دولت در مجلس این کشور برای تصویب قانون محدود کردن اعتراضات در میدان ˈاستقلالˈ کی یف تجمع کردند.

اعتراض مخالفان دولت به دنبال درگیری آنان با نیروهای پلیس درمجاورت ساختمان پارلمان به درگیری کشیده شد و ناآرامی درپایتخت اوکراین با وجود درخواست رهبران مخالفان دولت مانند ویتالی کلیچکو رهبر حزب ˈاودارˈ برای پایان دادن به آن تا نیمه شب ادامه یافت.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرد که 70 پلیس در درگیری با معترضان مجروح و40 تن از آنان به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شده اند، ضمن اینکه معترضان چهار دستگاه خودروی پلیس را نیز به آتش کشیدند.

بنابر گزارش رسانه های خبری، پلیس اوکراین دهها نفر از تظاهرکنندگان را دستگیر کرده و پرونده ای با مضمون شورش عمومی علیه معترضان گشوده شده است.

درهمین حال ویکتور یانکوویچ رییس جمهوری اوکراین اواخر شب گذشته در تارنمای شخصی خود اعلام کرد به آندری کلیویف رییس شورای امنیت و دفاع ملی دستور داده است یک تیم کاری با شرکت وزرا و مقام های ریاست جمهوری برای حل و فصل بحران سیاسی در کشورش تشکیل دهد.

این درحالی است که تارنمای اوکراینیˈکارسپوندت دات نتˈ امروز دوشنبه به نقل از وادیم کولسنیچنکو نماینده پارلمان اوکراین(رادا) از حزب حاکم ˈمناطقˈ اعلام کرد که ˈ سازمان های جاسوسی خارجی در پشت پرده اعتراضات ضد دولتی در این کشور قرار دارند.ˈ

کولسنیچنکو همچنین از اقدام پارلمان اوکراین در تصویب قانون محدودسازی اعتراضات به دلیل وجود قوانین مشابه آن در اروپا و آمریکا دفاع کرد.

تظاهرات روز گذشته معترضان مخالف دولت در اوکراین، آخرین و یکی از بزرگ ترین اعتراضات زنجیره ای آنان می باشد که از نوامبر سال گذشته به دنبال خودداری رییس جمهوری این کشور از امضای قرارداد عضویت وابسته با اتحادیه اروپا آغاز شده است.

معترضان مخالف دولت، ویکتور یانکوویچ رییس جمهوری اوکراین و دولت این کشور را متهم می کنند که برای جلب حمایت روسیه در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در سال 2015 از این اقدام سر باز زده است.

در مقابل مقام های دولتی اوکراین نیز می گویند که امتیازات عضویت وابسته در اتحادیه اروپا برای این کشور بسیار ناچیز و در حد یک وام حدود 700 میلیون دلاری است در حالی که زیان اقتصادی ناشی از آن افزون بر10میلیارد دلار می باشد.

اروپام/518 ** 1064
کد N69229