اسد:هدف ژنو 2 باید مبارزه با تروریسم باشد/ مانعی برای نامزدی در انتخابات نمی‌بینم

سوريه

رئیس‌جمهوری سوریه امروز (دوشنبه) هشدار داد: اگر سوریه در جنگی که علیه آن آغاز شده شکست بخورد ناآرامی تمام خاورمیانه را در برخواهد گرفت.

رئیس‌جمهوری سوریه امروز (دوشنبه) هشدار داد: اگر سوریه در جنگی که علیه آن آغاز شده شکست بخورد ناآرامی تمام خاورمیانه را در برخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، بشار اسد،‌ رئیس‌جمهوری سوریه هشدار داد: اگر سوریه در جنگی که علیه آن آغاز شده شکست بخورد ناآرامی تمام خاورمیانه را در بر خواهد گرفت.

اسد با بیان اینکه دولت سوریه مرتکب هیچ‌گونه جنایتی نشده است، تاکید کرد: یکی از اهداف مهم کنفرانس ژنو 2 باید مبارزه با تروریسم باشد.

وی در ادامه افزود: نشست ژنو باید نتایج مشخص و شفافی در خصوص مبارزه با تروریسم در سوریه به دنبال داشته باشد. این مهمترین تصمیم و نتیجه این نشست می‌تواند باشد. هر نتیجه سیاسی که گزینه مبارزه با تروریسم را به همراه نداشته باشد، هیچ ارزشی ندارد. نشست ژنو می‌تواند یک عامل کمکی در روند گفت‌وگو میان سوری‌ها باشد.

رئیس جمهوری سوریه که با خبرگزاری فرانسه گفت‌وگو می‌کرد، با بیان اینکه تمام فیلم‌ها وعکس‌ها نشان می‌دهد تروریست‌ها دست به کشتار در سوریه می‌زنند، افزود: فرانسه در خصوص مساله سوریه به یک کشور وابسته به قطر و عربستان تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: سازما‌ن‌های بین‌المللی که در خصوص نقض‌های صورت گرفته در سوریه سخن به میان می‌آورند، هیچ سندی در اختیار ندارند که اتهام‌های آن‌ها مبنی بر اینکه دولت سوریه دست به کشتارهایی علیه غیرنظامیان زده است، ثابت کند و این تروریست‌ها هستند که در هر جایی غیرنظامیان را می‌کشند.

بشار اسد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سازمان‌های بین‌المللی دولت سوریه را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند، گفت: کدام منطق است که می‌گوید دولت سوریه مردم خود را می‌کشد، این سخنان منطقی نیست. این سازمان‌ها حتی یک سند هم در اختیار ندارند که ثابت کنند دولت سوریه از آغاز بحران تا به امروز دست به جنایت‌ها علیه غیرنظامیان زده است.

اسد با بیان اینکه جنگ با تروریسم آسان نیست و به زمان طولانی نیاز دارد، گفت: ما به سمت جلو پیش می‌رویم اما این بدان معنا نیست که پیروزی نزدیک است. این دست درگیری‌ها پیچیده بوده و آسان نیست و زمان طولانی می‌برد. اما من مجددا تاکید می‌کنم که ما پیشروی‌هایی را رقم می‌زنیم.

رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه هیچ مانعی برای نامزد شدن خود در انتخابات ریاست جمهوری نمی‌بیند، عنوان داشت: اما در خصوص افکار عمومی در سوریه باید گفت که تقریبا چهار ماه تا زمان انتخابات باقی مانده است. اگر تمایل مردمی برای این مساله وجود داشته باشد من نامزد می‌شوم و هیچ تردیدی در این خصوص نخواهم داشت و به صورت مختصر می‌توان گفت که این فرصت‌ها، فرصت‌های بزرگی است.

بشار اسد در خصوص درخواست‌های غربی‌ها جهت همکاری با دولت سوریه در عرصه مبارزه با تروریسم عنوان داشت: دیدارهایی با چندین سازمان اطلاعاتی از کشورهای مختلف صورت گرفته است، اما پاسخ ما این بوده است که همکاری امنیتی نمی‌تواند از همکاری سیاسی جدا باشد و همکاری سیاسی نمی‌تواند در شرایطی صورت گیرد که این کشورها مواضع سیاسی خصمانه علیه سوریه اتخاذ می‌کنند. این پاسخ مختصر و شفاف ما است.

وی اعلام کرد: دو گروه میان مخالفان مسلح سوریه وجود ندارد بلکه یک طرف وجود دارد که ما با آن می‌جنگیم که همان سازمان‌های تروریستی است.

اسد هم‌چنین خاطرنشان کرد: آنچه که در دادگاه ویژه ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان رخ داد اقدامی سیاسی بود که هدف از آن اعمال فشار بر حزب‌الله است. ما از 9 سال قبل در خصوص این محاکمه صحبت می‌کنیم. اما آیا این محاکمه عادلانه است؟ در هر بار طرفی را بنا به دلایل سیاسی متهم می‌کنند. من بر این باورم آنچه که رخ داد اقدامی سیاسی بود و بلافاصله پس از ترور وی اعمال فشارهایی بر دولت سوریه نیز صورت گرفت.

وی تصریح کرد: در هر جنگی می‌توان سودها و زیان‌ها را در نظر گرفت، اما زمانی که حرف از دفاع از کشور به میان می‌آید بدیهی است که تنها یک احتمال که همان احتمال پیروزی است مد نظر قرار بگیرد. چرا که اگر سوریه در این جنگ ببازد آشوب و ناآرامی‌ها تمام خاورمیانه را فرا خواهد گرفت.

این مقام سوری در خصوص مساله تعیین وزرای مخالف مقیم در خارج از کشور در دولت جدید سوریه عنوان داشت: این مساله به هیچ وجه واقع بیانه نیست و این دست سخنان شوخی و مزاح است. ما فرض می‌گیریم که با مشارکت این افراد در دولت موافقت کردیم اما آیا آن‌ها این جرات را به خود راه می‌دهند تا وارد سوریه شوند. آن‌ها به مدت نیم ساعت به مرزها می‌آیند و سپس از سوریه می‌گریزند پس چگونه ممکن است وزیرانی در دولت باشند.

بشار اسد تاکید کرد: آنچه که در سوریه برای کودکان رخ می‌دهد به آسانی قابل تفسیر نیست و کودکان من از درگیری‌هایی که هر روز در خانواده در خصوص آن صحبت می‌شود تاثیر پذیرفته‌اند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درگیری‌های سوریه بر زندگی شخصی وی تاثیرگذاشته است یا خیر گفت: مسائلی است که تغییری نکرده است. من طبق معمول به محل کارم می‌روم و همانند سابق در خانه‌مان زندگی می‌کنیم. کودکان به مدرسه می‌روند و این مسائل تغییر نکرده است.

انتهای پیام

کد N69178