نشست دوجانبه وزیران خارجه ایران و ترکمنستان

سیاسی

وزیران خارجه ایران و ترکمنستان صبح امروز(دوشنبه) پس از مذاکره در وزارت خارجه ترکمنستان دیداری دوجانبه داشتند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در سیزدهمین اجلاس همکاری‌های دو کشور در عشق آباد حضور داشت در دیدار خود با رشید مردف، همتای ترکمن خود دیدار و حضور هیأت‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان را نشانه اهمیت روابط دانست که جمهوری اسلامی ایران برای روابط با ترکمنستان قائل است.

وی با اشاره به بالا بودن سطح روابط دوجانبه و اظهار خشنودی از این امر گفت: اراده سیاسی رهبران دو کشور مورد تاکید است، اولویت سیاست خارجی دولت تدبیر و امید بر گسترش روابط با همسایگان بوده و ما سقفی برای روابط دوجانبه نمی‌بینیم و هرگونه همکاری بین ایران و ترکمنستان ممکن است.

ظریف با اشاره به زیاد بودن فرصت‌های همکاری بین دو کشور خاطر نشان کرد: مرز ما مرز دوستی بوده و می‌تواند مرز توسعه هر دو کشور و مرز همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اهمیت همکاری‌های ترانزیتی در امور مرزی برای مردم دو کشور و منافع مشترک همکاری‌های نفتی و گازی گفت: همکاری دو کشور در این حوزه‌ها می‌تواند در منطقه الگو شود.

وی تصریح کرد: توسعه ترکمنستان امکان حضور و مشارکت فن‌آوری و دانش علمی و عمرانی جمهوری اسلامی ایران را فراهم می‌آورد و ما آماده همکاری در این زمینه‌ها هستیم.

ظریف ادامه داد: فرصت‌ها و ظرفیت‌ها مشترکی نیز برای دو کشور وجود دارد از آن جمله می‌توان به افراط‌گرایی در منطقه، بحث افغانستان که شامل چالش‌ها و همکاری‌های توسعه‌ای و اقتصادی و نیز دریای خزر اشاره کرد.

رشید مردف نیز در این ملاقات سفر ظریف و هیأت همراه او را فرصت مناسبی برای یافتن راه‌ها و مکانیزم توسعه بیشتر همکاری‌ها توصیف کرد.

وی گفت: رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر اینکه روابط ایران و ترکمنستان روابطی دیرینه،‌ تاریخی و برادرانه است تصریح کرده است که این روابط دوستانه هرچه بیشتر باید گسترش یابد و این امر به عهده‌ وزارتخانه‌های خارجه دو کشور است که زمینه‌های تخصصی آن را فراهم کنند.

مردف خاطرنشان کرد: ما موفقیت ایران را موفقیت ترکمنستان و موفقیت ترکمنستان را موفقیت ایران تلقی می‌کنیم.

وی گفت: ترکمنستان با ایران در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه گسترش بیشتر همکاری‌ها و همچنین ترانزیت و مبارزه با موادمخدرهمکاری می‌کند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با تلخ خواندن خبر شهادت دیپلمات ایرانی در یمن ضمن محکوم کردن این حادثه مراتب تسلیت خود را اعلام کرد.

در این دیدار پیرامون ایجاد تسهیلات بیشتر در راستای مبادلات مرزی، تردد کامیون‌ها، همکاری‌های چندجانبه ترانزیتی و زمینی، ریلی و دریایی و همچنین ترانزیت راه‌آهن ایران ترکمنستان و قزاقستان تبادل نظر شد.

به گزارش ایسنا، در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با وزیر امور خارجه ترکمنستان در زمینه همکاری مبادلات علمی و فرهنگی از جمله گردشگری و توریستی گفت‌وگو و مذاکره شد.

انتهای پیام

کد N69071