دولت تایلند اعلام وضعیت اضطراری را "به طور جدی" بررسی می‌کند

سیاسی

مقامات تایلند اعلام کردند، مساله اعلام وضعیت اضطراری در این کشور به دنبال بروز خشونت‌های چند روز گذشته در تظاهرات پایتخت را به صورت بسیار جدی بررسی می‌کنند.

مقامات تایلند اعلام کردند، مساله اعلام وضعیت اضطراری در این کشور به دنبال بروز خشونت‌های چند روز گذشته در تظاهرات پایتخت را به صورت بسیار جدی بررسی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اگرچه از گستردگی تظاهرات معترضان مخالف دولت تایلند تا حد زیادی کاسته شده اما معترضان توانستند برخی دفاتر دولتی را مسدود کنند و حتی یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر تایلند را مجبور به تغییر محل کارش کرده‌اند.

پارادورن پاتانتابوتر، رئیس شورای امنیت ملی تایلند پس از نشستی با نخست‌وزیر به خبرگزاری رویترز گفت: ما آماده‌ایم تا از دستور وضعیت اضطراری استفاده کنیم. همه دست‌اندرکاران از جمله پلیس، ارتش و دولت تایلند به صورت بسیار جدی این گزینه را بررسی می‌کنند اما هنوز به توافق نرسیده‌اند.

وی تاکید کرد: معترضان گفته‌اند چند دفتر دولت را خواهند بست. تاکنون مسدود کردن‌های آنها نمادین بوده و آنها به دفاتر دولتی رفته و سپس آن را ترک می‌کنند اما اگر تاکتیک‌های آنها تغییر کند و به صورت دائمی بانک‌ها و دفاتر دولتی را ببندند زمینه ناآرامی افزایش یافته و ما مجبور به اعلام حالت وضعیت اضطراری خواهیم شد.

قانون وضعیت اضطراری به نیروهای امنیتی تایلند اختیارات گسترده‌ای از جمله برای اعلام مقررات منع آمد و شد، بازداشت مظنونان بدون اتهام، سانسور رسانه‌ها، ممنوعیت تجمع بیش از پنج نفر و ممنوعیت رفتن به مناطق را می‌دهد.

در جریان انفجار نارنجک طی روز جمعه و یکشنبه گذشته در اعتراضات پایتخت تایلند یک تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

پل چامبرز، مدیر تحقیقات موسسه امور آسیای جنوب شرقی در شهر چیانگ مای گفت: من فکر می‌کنم این حملات برای تحریک و واکنش ارتش برنامه‌ریزی شده‌اند.

انتهای پیام

کد N69020