با تصویب یک فوریت؛

دستگاه‌های اجرایی موظف به اعمال نتایج استعلام وزارت اطلاعات در انتصاب‌ها می‌شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش که به سایر دستگاه‌ها تسری یافته است، موافقت کردند که کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند در انتصاب افراد به مشاغل حساس از وزارت اطلاعات استعلام کرده و نتایج استعلام را اعمال کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زهره طبیب‌زاده، نماینده مردم تهران، به عنوان یکی از طراحان این طرح در این باره توضیح داد: گزینش در مشاغل دولتی نیازمند وجود حساسیت‌ها و ظرافت‌های خاصی است.

با توجه به اینکه در سال 74 ضرورت الزام این قانون برای کارکنان آموزش و پرورش مطرح و در مجلس نیز به تصویب رسید و هم چنین در سال 75 نیز ضرورت گزینش کارکنان تمامی دستگاه‌های دولتی در قالب این موضوع تسری یافت باید این موضوع اجرایی می‌شد.

وی افزود: همچنین در مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز که در سال 88 به تصویب رسیده است قانون ایجاد حراست را در دستگاه‌های اجرایی کشرو مطرح می‌کند اما در هیچ یک از قوانین ضوابطه گزینش افراد بحث الزام بالاترین مقام دستگاههای اجرایی صراحت بیان نشده و در حال حاضر نیز دستگاههای اجرایی به طور سنتی از وزارت اطلاعات استعلام می‌کنند اما خود را ملزم نمی‌دانند که آنچه که استعلام مطرح می‌کنند عملیاتی کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت این طرح موافقت نکرده و یک فوریت آن با 122 رای موافق، 34رای مخالف و 8رای ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.

براساس این گزارش در طرح الحاق یک تبصره به ماده 5 گزینش معلمان و کارکنان‌آموزش و پرورش آمده است که کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند در انتصاب افراد به مشاغل حساس در خصوص ضوابط مندرج در ماده 2 قانون گزینش و ضوابط انتخاب اصلح، ابتدا از وزارت اطلاعات استعلام کنند و نتایج استعلام را در انتصاب خود اعمال کنند در غیر این صورت اقدام صورت گرفته بلااثر و فاقد اعتبار محسوب می‌شود و هرگونه پرداخت به این افراد در حکم تدخل و تصرف غیرقانونی در اموال و قابل تعقیب کیفری است.

آیین‌نامه اجرایی این قانون نیز اصلاح خواهد شد و این قانون از ابتدای سال 1392 لازم‌الاجرا خواهد بود.

انتهای پیام

کد N69011