در اخطاری مطرح‌ شد

انتقاد بذرپاش از اظهارات اخیر ترکان

سیاسی

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با استناد به اصل 84 قانون اساسی در اخطاری نسبت به اظهارات ترکان، مشاور رئیس جمهور، انتقاد کرد.

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با استناد به اصل 84 قانون اساسی در اخطاری نسبت به اظهارات ترکان، مشاور رئیس جمهور، انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهرداد بذرپاش در جلسه علنی امروز(دوشنبه) با استناد به اصل 84 قانون اساسی مبنی بر آزاد بودن نمایندگان در اظهارنظر نسبت به مسائل داخلی و خارجی گفت: همانطور که آقای توکلی مطرح کردند یک نفر از مشاوران ارشد رئیس جمهور که رئیس حوزه مشاوران ایشان و جزء خانواده ایثارگران است، در مطلبی ذکر کردند که نیمی از کسانی که جزء رای‌دهندگان انتخابات بوده و به آقای روحانی رای ندادند، به دنبال قانون نبوده و از قانون شکنان حمایت می‌کردند.

وی افزود: به نظرم این تعبیر خاصی بود که جامعه رسانه‌ای به راحتی از آن گذشت و به دلیل حمایت از دولت سعی نکرد که به آن بپردازد. این در حالی است که این صحبت توهین بزرگی به شعور مردم ایران بود.

این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه گفت: مردم جواب این غرور و خودبرتربینی را خواهند داد. همانطور که در انتخابات 84 و 88 و انتخابات مجالس هفتم،‌هشتم و نهم پاسخ لازم را دادند. مردم همچنین در انتخابات دوره‌های سوم،‌دوم و چهارم شوراهای اسلامی نیز جواب را دادند.

بذرپاش افزود: این رویکرد که اخیرا در برخی از رگه‌های دولت مشاهده می‌شود انتهایش به دیکتاتوری ختم خواهد شد. این رگه‌ها در برخورد با منتقدان توافق‌نامه ژنو، در برخورد با رسانه‌های منتقد و در عزل و نصب‌های گسترده و بدون ضابطه و سیاسی دیده می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: رگه‌های این رویکرد دولت در اظهارنظرهایی مبنی بر انحلال مجلس و اینکه لبو فروش و راننده تاکسی اجازه اظهارنظر راجع به مسائل مهم کشور ندارند، دیده می‌شود. این رگه‌ها همچنین در اظهارنظرهایی همچنین تشکیل مجلس یکدست با دولت و یا بیان صریح تشکیل پارلمان وکیل‌الدوله مشاهده می‌شود. جا دارد رئیس جمهور تذکرات لازم را به این افراد که جزء همکارانشان و بعضی از زحمت‌کشان هستند،‌نیز بدهند.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس همچنین در تذکری دیگر با طرح این پرسش که چرا مردم و مجلس در ایران برای دوستان تیم مذاکره کننده نامحرم هستند، گفت: در چنین شرایطی دیده می‌شود که سنا و مردم آمریکا برای دولتمردان آمریکا محرم هستند. تقریبا در مجلس ما در جریان هیچکدام از بندهای توافق‌نامه نیستیم و احتمالا در آینده نیز نخواهیم بود. جا دارد همانقدر که دولتمردان آمریکا به سنا و مردم خود اعتماد دارند و نظرشان را محترم می‌دانند، دولتمردان ما نیز برای مجلس برآمده از رای مردم نیز اعتماد و احترام بیشتری قائل شوند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد رئیس جلسه در پاسخ به این اخطار و تذکر گفت: آقای ترکان دارای تجربه طولانی مدیریت در عرصه کلان مدیریتی کشور است و از خانواده ایثار و شهادت به شمار می‌آیند. با توجه به این پیشینه انتظار همه نمایندگان این است که ایشان نقش جدی در افزایش تعامل دو قوه ایفا کند.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: سخنان و تصمیماتی که اتخاذ می‌شود، می‌تواند نقش کلیدی را در تعامل و ارتقای کارآیی قوا و در نتیجه نظام داشته باشد. از این‌رو همه ما از هر سخن و کلامی که این کارآیی و کارآمدی و تعامل را در معرض آسیب قرار می‌دهد، باید به طور جدی پرهیز کنیم.

ابوترابی‌فرد همچنین در مورد تذکر دوم بذرپاش در مورد موضوع مذاکرات ژنو گفت: مجلس نمایندگانی در شورای عالی امنیت ملی دارد و از این منظر مسائل کلیدی نظام را رصد می‌کند. از این‌رو امیدوارم نظام جمهوری اسلامی از موضع اقتدار که امروز در عرصه سیاسی و اقتصادی برخوردار است، در مذاکرات و گفت‌وگو‌ها منافع ملی را به معنای واقعی کلمه پاسداری و حراست کند.

وی ابراز امیدواری کرد که به دغدغه‌های مبتنی بر اعتقاد و افزایش اقتدار نظام از سوی نمایندگان به ویژه در حوزه مذاکرات هسته‌ای توجه ویژه‌ای شود.

انتهای پیام

کد N68954