امروز؛آغاز تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی20درصد/صالحی: فعالیت‌های هسته‌ای‌مان‌با قوت پیش می‌رود

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,علی‌اکبر صالحی

سرانجام زمان اجرای این توافقنامه ژنو فرا رسید و با توجه به توافق سه جانبه سیا عباس عراقچی، اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتخادیه اروپا و وندی شرمن نماینده آمریکا در گروه 5+1 قرار است از امروز 30 دی ماه، مرحله نخست توافقنامه ژنو به صورت رسمی اجرایی شود.

در همین راستا رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به آغاز اجرای توافق ژنو و انجام اقدامات هسته‌ای ایران در روز دوشنبه - 30 دی‌ماه - گفت اقدامات ایران با اجرای تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی 20 درصد در نطنز و فردو آغاز می‌شود که این کار تا ظهر امروز به طول می‌انجامد.

علی‌اکبر صالحی در سخنانی در ساعات اولیه دوشنبه - 30 دی‌ماه - در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: امروز از نظر ما روزی بلند و طولانی است که طی آن اقدامات ایران برای انجام توافق به انجام می‌رسد.

وی ادامه داد: تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی 20 درصد در دو آبشار در نظنز و چهار آبشار در فردو صورت می‌گیرد که قرار است اتصالات بین آبشارها متوقف شود.

اهم اظهارات رییس سازمان انرژی اتمی به نقل از ایسنا در ادامه می آید؛
* بر اساس توافق ژنو، قرار است سوخت رآکتور اراک به تأسیسات و محوطه رآکتور وارد نشود. بازرسان در دو روز گذشته به انبارها سرکشی کردند و دیدند که در رآکتور و انبارهای آن، آب سنگین وجود ندارد. همچنین آنها بررسی کردند که سوختی به رآکتور انتقال نیافته باشد.

*بازرسان به اصفهان رفتند و در آنجا هم روند تولید قرص، میله و مجتمع سوخت را حسابرسی کردند زیرا قرار است بر اساس تعهد ایران در دوره شش ماه اجرای توافق در این زمینه تولیدی صورت نگیرد.

*اقدام چشمگیر ایران در اجرا توافق ژنو توقف تولید غنی‌سازی 20 درصد است، البته غنی‌سازی 20 درصد تا صبح امروز ادامه دارد.

* درباره میزان ذخایر اورانیوم غنی شده تا 20 درصد، از زمانی که ایران اقدام به تولید اورانیوم 20 درصدی کرد توانست حدود 416 کیلوگرم اورانیوم تا غنای 20 درصد تولید کند. نصف این میزان به صورت پودر U3O8 که مرسوم است به آن کیک زرد می گویند تبدیل کردیم. از این میزان196 کیلوگرم باقی مانده است که گاز اورانیوم 20 درصد است و قرار است بر اساس توافق ژنو نصف آن را به پودر اورانیوم تبدیل کنیم که البته این اقدام در چارچوب برنامه های خودمان است، چون برای تولید صفحه سوخت مورد استفاده در راکتور تهران به آن نیاز داریم.

* حدود 100 کیلو دیگر از 196 کیلو گرم اورانیوم 20 درصد را نیز قرار است بر اساس توافق ژنو رقیق کنیم و اینجا امتیازی داده‌ایم چون کاری که کرده‌ایم را عکسش را انجام می‌دهیم. از این اورانیوم برای افزایش غنای اورانیوم‌هایی مثلا 9 دهم درصد استفاده می کنیم . ماهی 15 کیلو اکسید می کنیم و طی شش ماه این کار انجام می شود چون آنها اقساط ما را ماه به ماه می دهند.

* 1+5 در پرداخت اقساط 4.2 میلیارد دلار بازه زمانی را در اختیار گرفته است، چنان چه آنها طبق برنامه اقساط را پرداخت کنند، ما هم به موقع اکسید می کنیم.

*{ درباره اینکه چقدر مطمئن هستید آژانس تحت تاثیر کشورهای قدرتمند قرار نگیرد؟}: این یک مساله فنی است و نمی توان با آن به شیوه‌ای دیگر برخورد کرد وقتی تعلیق 20 درصد صورت گیرد دیگر انجام شده است و نمی توان با آن به گونه ای دیگر برخورد کنند.

* در دوره های قبل هم ما با آژانس درباره رفع ابهامات و سوالات همکاری کرده ایم از جمله پاسخ دادن به شش موضوع باقی مانده . الان آژانس نسبت به برنامه هسته ای ما تردید ندارد اما تحت عنوان موضوعی به نام "مطالعات ادعایی" و احتمال کاربردهای نظامی بهانه تراشی می کنند. سه سال طول کشید تا توانستیم به آنها بفهمانیم که آلودگی بالای 50 درصد نداشتیم. این روند زمان بر است و باید صبر داشت.

*{ درباره برخی نگرانی ها درمورد جاسوسی از برنامه هسته ای کشور و نیز سوء قصد به جان دانشمندان کشور}:ما قبلا توجه جدی به این مسایل نداشتیم و فکر نمی کردیم طرف مقابل آنقدر خبیث باشد که نسبت به جان دنشمندان ما سوءقصد داشته باشد، اما الان محافظت های مستقیم و غیر محسوس در سطوح مختلف صورت می گیرد و دانشمندان ما مورد محافظت قرار می گیرند. کمیسیونی که مسوول حفاظت از دانشمندان کشور است با حضور ارگان های مختلف از جمله سپاه و نیروی انتظامی که بودجه، سطح و شیوه حفاظت را تعیین می کنند وجود دارد که این وظیفه را برعهده دارد. ما به صدا و سیما نیز اعلام کردیم که چهار پنج نفر می توانند از مسوولان سازمان انرژی اتمی در تلویزیون حضور یافته و مصاحبه کنند. اگر بخواهند اشتباه ترور دانشمندان ایران را بار دیگر انجام دهند مساله شکل دیگری می گیرد.

* درباره احداث دفتر ثابت آژانس در ایران هم ، تا الان درخواستی در این باره دریافت نکردیم اما این موضوع امر غیر معمولی نیست در کانادا و ژاپن دفتر ثابت آژانس وجود دارد. ما نیز در کشور بازرسان نیم مقیم داریم که هر دو هفته یک بار عوض می شوند. ما سه نوع بازرسی داریم که در چارچوب پادمانی، تفاهم پادمانی میان ایران و آژانس که دو ماه پیش با آژانس داشتیم و در همین راستا 9 بهمن باررسان از معدن گچین بازدید می کنند و یک نوع دیگر که بازرسانی هستند که در چارچوب توافق ژنو و برای نظارت بر اجرای تعهدات ایران در کشور حضور می یابند.

*درباره متن تفسیری منتشر شده درباره اجرای توافق ژنو از سوی کاخ سفید هم، به عنوان رییس سازمان انرژی اتمی معتقدم باید به صحبت های مسوولان خود توجه کنیم . آمریکا هم مشکلاتی در کشور خود دارد و لابی صهیونسیت نفوذ زیادی در آمریکا دارد و نمی خواهد ایران در این چارچوب جایگاهی پیدا کند. دولت آمریکا نه از سر خیرخواهی بلکه منافع ملی خود و اعتبارات دیگر می خواهد با ایران تعامل داشته باشد .

* 34 سال آنها به ما فشار آوردند اما با همه این ها ما توانستیم در زمینه ماهواره، شبیه سازی، هسته ای، نانوتکنولوژی و غیره دستاوردهایی داشته باشیم و اینها با توجه به انسجامی که بین دولت و ملت وجود دارد شکل گرفته است که از نقاط قوت ما بوده و باعث شده آنها به سمت ما بیایند.

* علاوه بر این مسایل اقتصادی آمریکا و روی کار آمدن اوباما و تلاش وی برای باقی گذاشتن نامی از خود در تاریخ آمریکا باعث شده تا آمریکا به سمت تعامل با ایران بیاید. با گشایش در کارها و کاهش تحریم ها و فشارها به زودی گروه بزرگی از تجار فرانسوی به ایران خواهند آمد که اتفاق مهمی است . بنابراین اگر آنها حرفی می زنند باید آن را برای مصرف داخلی شان بدانیم.

*{در پاسخ به این پرسش که چرا 1+5 بر روی رقیق سازی اورانیوم 20 درصدی تاکید داشتند؟}: می خواهند بگویند که ایران را مجبور کردیم رقیق سازی کند. هر چند برای ما اورانیوم 20 درصدی ارزشمند است اما 100 کیلو اورانیوم 20 درصدی بعد از رقیق سازی تبدیل به 400 کیلو 5 درصد می شود که قابل ملاحظه است و اساسا اصل کار ما برای تولید 5 درصد است و ما فقط برای سوخت راکتور تهران اورانیوم 20 درصدی را تولید کردیم که تنها چند زنجیره است و بعد از توقف کار 20 درصد این زنجیره ها به تولید اورانیوم 5 درصدی می پردازند.

*{با اشاره به ان چه در کشور تحت عنوان متوقف شدن راکتور آب سنگین مطرح می شود}: ما طبق توافق ژنو اعلام کرده ایم که چند تجهیزات راکتور را نصب نمی کنیم که اصلا قرار نبوده است این تجهزات در شش ماه آینده نصب شوند. فعالیت های هسته ای ایران با قوت پیش می رود و همکاری شش ماهه نوعی آزمون یکدیگر است.

* آنها صاحب زور هستند و با اعمال زور و فشار و تحریم پول‌های ما را بلوکه کردند. حال می خواهیم دفع شر کنیم که عقلانیت، سیاست، عزت و منافع ملی هم این را می گوید و در این چارچوب تحت راهنمایی رهبری داریم پیش می رویم. ما با قوت پیش می رویم .

* مبلغ 4.2 میلیارد از پول های ایران باید طی شش ماه آزاد شود علاوه بر این می توانیم خریدهای دیگرمان (انسان دوستانه) را انجام دهیم و میلیاردها دلار ال سی باز کنیم. هم چنین رفع محدودیت کشتی ها و خریدهای پتروشیمی از سوی اتحادیه اروپا را شاهد خواهیم بود. ما می توانیم در این شش ماه نقل و انتقال های 10 میلیون یورویی با اروپا داشته باشیم. در زمینه طلا از قبل مشکلی نداشتیم و ذخایر طلای کشور هم الان خوب است اما به هر حال مسیرها برای خرید و فروش طلا تسهیل می شود.

* مهم ترین ویژگی اجرای توافق ژنو، فرو ریختن جنبه روانی تحریم هاست .

*مردم مطمدن باشند که فعالیت های هسته ای کشور با قوت انجام می گیرد و پرونده هسته ای ایران مثل لیبی و کره شمالی نخواهد شد بلکه به شیوه خودمان در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت پیش می رود و مسایلی که در این چارچوب از جمله اجرای توافق ژنو مطرح می شود متوقف کننده فرایند هسته ای نیست .

*{ درباره اظهارنظرش در سال گذشته که سال 92 سال گشایش ها خواهد بود}: وقتی این حرف را زدم می دانستم این رویکرد به نتیجه می رسد.

*درباره مذاکرات هسته ای نیز اظهار کرد که در این زمینه نظر آقای ظریف را مبنا قرار می دهیم.

* درباره راکتور اراک با بیان این که ساخت و ساز این راکتور 80 تا 85 درصد انجام شده است، هنوز بخش هایی از کار این راکتور باقی مانده است و وارد مرحله تست سرد آن هم نشده ایم. راکتور اراک پیشانی افتخارات ایران در عرصه هسته ای است همان طور که تولید اورانیوم 20 درصد این گونه است چرا که توسط متخصصان کشورمان با وجود پیچیدگی هایی که دارد تولید و ساخته شده است.

* خیلی از تجهیزات هنوز نصب نشده و هنوز کارهای عمرانی آن باقی مانده است. بعد از تکمیل ساخت آن حدود 7 الی8 ماه برای تست سرد و گرم آن نیاز است و بعد از آن باید سوخت را وارد کنیم. حداقل دو سه سال طول می کشد تا به مرحله عملیاتی شدن این راکتور برسیم.

* آنها می گویند راکتور می تواند منبع تولید پولوتونیوم باشد که مورد استفاده در بمب هسته ای است اما این ها مغلطه می کنند. ایران می تواند اقداماتی انجام دهد که راکتور اراک در جهت انتشار سلاح هسته ای نرود یا اقداماتی انجام داد و اطمینان حاصل کرد که در مسیر صلح آمیز است .

* اینکه راکتور اراک به عنوان مقوله جداگانه دیده شده است و باید در نگاهی وسیع تر بخشی از تحقیق و توسعه تلقی شود حرف درستی است اما در این توافق تحقیق و توسعه معطوف به فعالیت های غنی سازی شده است و البته این موضوع نکته جالبی است که جای بحث دارد اما فعالیت های مربوط به راکتور اراک متوقف نشده است اما اگر قرار باشد تحقیق و توسعه را جامع ببینیم باید راکتور آب سنگین را هم در آن وارد کنیم.

*درعین حال ما نه از راکتور اراک و نه از غنی سازی 5 درصدی مان عدول نکرده ایم و این فعالیت ها کماکان ادامه دارد.

/27220

 

کد N68701