یک استاد حوزه:

مسلمانان چشم خود را در مقابل افراطی‌گری‌ها باز کنند

هفته وحدت,وحدت

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت:‌ مصلحت امروز جهان اسلام در این است که با یکدیگر وحدت داشته باشیم، امروز مهم نیست شیعه هستیم و یا سنی. باید مراقب باشیم که دشمنان میان مسلمانان تفرقه ایجاد نکنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ابوطالبی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «با توجه به شرایط جهان امروز، وحدت مسلمانان بیش از گذشته ضرورت و اهمیت دارد» اظهار کرد: در جهان امروز افراد افراطی پیدا شدند که از سمت کشورهای بیگانه تحریک می‌شوند. مسلمانان باید چشم خود را در مقابل این افراطی‌گری‌ها باز کنند و مراقب باشند که دشمنان از نقاط افراق بین آنها استفاده نکنند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: ما ابتدا باید بدانیم که مراد از وحدت چیست؟ تمام بزرگان جهان امروز از جمله امام خمینی و دیگر بزرگان اهل سنت که بر وحدت تاکید دارند هیچ گاه نمی‌گویند که شیعه و سنی بودن خود را تغییر دهید بلکه می‌گویند مراد از وحدت این است که به مقدسات یکدیگر توهین نکنید.

ابوطالبی تصریح کرد: وحدت یعنی این‌که بر این همه نقاط اشتراکی که داریم تکیه کنیم ما همه مسلمان هستیم و قائل به توحیدیم. قبله مشترک، کتاب مشترک و پیامبر واحد داریم. شیعه و سنی هر دو، اصول دین مشترک دارند. پس با این همه اشتراکات نباید بر روی اختلافات دست بگذاریم و بازیچه تحریک کنندگان خارجی و افراطی گری‌ها شویم.

وی در ادامه با بیان این‌که «بهترین راه برای رسیدن به وحدت عمل به توصیه‌ی پیامبر (ص) است» گفت: پیامبر (ص) فرمودند، اگر می‌خواهید بعد از من هرگز منحرف نشوید به دو چیز متکی باشید: " قرآن و اهل بیت (ع)" این دو نقطه وزین در دین اسلام هستند که شیعه و سنی هر دو به این دو یادگار پیامبر (ص) اعتقاد دارند. اگر ما می‌خواهیم به اتحاد برسیم باید آموزه‌های قرآن را سر لوحه زندگی خود قرار دهیم و سنت و سیره پیامبر و ائمه را در زندگی خود ساری و جاری کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: به جای این که نقاط انحرافی و حساس برانگیز شیعه و سنی را بیان کنیم بهتر است بر قرآن و اهل بیت متمرکز شویم و اگر می‌خواهیم حقانیت دین اسلام را به گوش جهانیان برسانیم طبق سخن امام رضا (ع) باید روی فضایل و سخنان اهل بیت (ع) و قرآن دست بگذاریم و آنها را ترویج دهیم چراکه بهترین راه برای رسیدن به وحدت تاکید بر فضایل ائمه و تبعیت از آنها است.

انتهای پیام

کد N68624