ژنو2، محور گفت‌وگوی تلفنی وزاری خارجه آمریکا و روسیه

سوريه

در آستانه برگزاری نشست صلح ژنو 2 وزرای خارجه آمریکا و روسیه، تماس تلفنی را در خصوص مقدمات برگزاری این نشست برقرار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سوریه نیوز، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه در تماس تلفنی با جان کری،‌ همتای آمریکایی خود با وی در خصوص شرایط برگزاری نشست ژنو2 گفت‌وگو کرد.

دو طرف همچنین در این تماس راه‌های برقراری صلح در سوریه و پایان دادن به بحران این کشور و همچنین پایبندی اعضای شرکت کننده در این نشست به معاهده ژنو یک را بررسی کردند.

نشست ژنو2 روز 22 ژانویه(دوم بهمن) برگزار خواهد شد.

این دومین گفت‌وگو تلفنی وزاری خارجه آمریکا و روسیه پیرامون نشست ژنو 2 در ماه جاری محسوب می‌شود و با نزدیک شدن به زمان برگزاری این نشست جامعه جهانی شاهد افزایش فعالیت‌های دیپلماتیک جهت موفقیت نشست ژنو2 است.

نشست ژنو 2 پیش از این بارها به دلیل وجود اختلافات گسترده در خصوص نقش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مرحله انتقالی و همچنین اعضای شرکت کننده در این نشست به تاخیر افتاده بود.

ائتلاف مخالفان سوریه روز شنبه اعلام کرد که در کنفرانس ژنو 2 شرکت می‌کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز از ایران برای شرکت در این کنفرانس دعوت به عمل آورد. این در حالی است که مشارکت ایران در این نشست یکی از اختلافات اصلی میان شرکت کنندگان بود.

انتهای پیام

کد N68507