دبیر کمیسیون امنیت ملی:

هنوز به مرگ «ماجد الماجد» مشکوک هستیم/نگاه ژنو 2 بیشتر سیاسی است تا عملیاتی

سیاسی

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی دستاوردهای سفر اخیر هیات ایرانی به برخی کشورهای خاورمیانه را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، محمدحسن آصفری در جمع خبرنگاران گفت: در سفر به لبنان پس از ملاقات با میشل سلیمان و دیگر مسئولان ارشد این کشور در خصوص بمب‌گذاری اخیر در مقابل سفارت ایران در لبنان که منجر به شهادت رایزن فرهنگی ایران و چند تن دیگر شد، مسائل پیگیری و مقرر شد در هفته آینده تیمی از وزارت دادگستری به لبنان اعزام و پرونده را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه هنوز به مرگ «ماجد الماجد» مشکوک هستیم عنوان کرد: دست‌هایی پشت پرده بوده زیرا ماجد الماجد گنجینه اطلاعات بود و از اقدامات تروریستی در عراق، سوریه و افغانستان اطلاع داشت.

آصفری در ادامه با اشاره به ملاقات با سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در این سفر، گفت: در این دیدار بر ایجاد وحدت در لبنان و یکپارچگی دولت و ملت این کشور تأکید شد. امروز حزب‌الله از آمادگی بسیار بالایی برخوردار است و توانایی مقابله با هرگونه تحرکات خارجی به ویژه از سوی رژیم صهیونیستی را داراست.

وی با بیان اینکه از حزب‌الله لبنان نه تنها در میان مسلمانان بلکه در میان مسیحیان لبنان نیز به خوبی یاد می‌شود گفت: پیرامون اقدامات جنایتکارانه‌ای که گروه‌های تکفیری و تروریستی در لبنان انجام می‌دهند بر لزوم شناخت هرچه سریع‌تر عوامل پشت پرده تأکید شد.

آصفری افزود: وجود دست‌های خارجی پشت اقدامات تروریستی لبنان، برای ایران و برخی احزاب سیاسی و گروه‌های منطقه کاملا روشن است. این دست‌ها در صدد انتقال بحران سوریه به لبنان و گسترش آن هستند.

وی ضمن اشاره به پیگیری پرونده چهار دیپلمات مفقود شده ایران گفت: در این سفر پیگیر پرونده امام موسی صدر شدیم و در دیدار با فرزند وی و گروه‌های آزادی‌بخش فلسطینی اعلام شد که ایران همانند گذشته از جنبش‌های آزادی‌بخش حمایت می‌کند.

نگاه ژنو 2 بیشتر سیاسی است تا عملیاتی

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سفر به عراق و دیدار با مسئولان ارشد این کشور عنوان کرد: در این دیدار بر لزوم حضور ایران در مذاکرات ژنو 2 تأکید شد.

وی افزود: گلایه‌مندی دو طرف از این موضوع بود که حل مسئله سوریه با حضور کشورهایی که اقدام به ارسال سلاح به سوریه می‌کنند امکان‌پذیر نیست. نگاه ژنو 2 بیشتر سیاسی است تا اینکه رویکرد اجرایی و عملیاتی داشته باشد.

آصفری اضافه کرد: در سفر به عراق جلسه‌ای با نوری‌ المالکی در خصوص مسائل مربوط به لایروبی اروندرود و اقداماتی که قرار بود بعد از قطعنامه 598 انجام شود داشتیم و قرار شد تیمی از متخصصین از سوی طرفین اعزام شوند و جلسه‌ای در تهران به صورت مشترک برگزار شده و موارد طرح شده در قطعنامه پیگیری شود.

وی درخصوص جلسه‌ای که در اردن با حضور ملک‌عبدالله پادشاه این کشور برگزار شد گفت: ایران گروهک منافقین را تروریست می‌داند و از پادشاه اردن خواستیم که اجازه سکونت این گروهک را در منطقه ندهد.

مشکلات منطقه‌ای در سوریه قابل حل است

آصفری افزود: در سفر به سوریه نیز ملاقاتی با مقامات ارشد این کشور انجام شد و مذاکرات فشرده‌ای در خصوص اقدامات و اتفاقاتی که در سوریه در حال شکل‌گیری است صورت گرفت و دو طرف بر ادامه فعالیت ارتش سوریه جهت مقابله با گروه‌های تکفیری تروریستی تأکید کردند.

وی ضمن تأکید بر اقدامات بسیار خوب دولت و مردم سوریه گفت: مسائل و مشکلات منطقه‌ای در سوریه قابل حل است به طوری که روز به روز شاهد پیروزی‌های پی‌درپی ارتش سوریه در منطقه هستیم.

پیگیری تحویل موشک‌های S300 به ایران

به گزارش ایسنا، دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سفر به مسکو و ملاقات با پوتین و لاوروف رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور نیز گفت: در این جلسه پیرامون مبادلات نفتی و کالایی ایران و سوریه بحث و تبادل نظر پرداختیم و مقرر شد توافق دو طرفه بین دو کشور در این رابطه صورت گیرد.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس سران کشورهای دریای خزر در ماه آتی در مسکو افزود: مذاکراتی در خصوص حق برداشت از خزر و تأمین امنیت این دریا که بر عهده کشورهای ساحل خزر است صورت گرفت.

آصفری اضافه کرد: در این جلسه مذاکراتی نیز در خصوص موشک‌های S300 با پوتین انجام شد. علیرغم قولی که روس‌ها به ایران داده بودند اما، موشک‌ها در موعد مقرر تحویل نشد و در این نشست مقرر شد پیگیری لازم در این مورد انجام شود.

وی با بیان اینکه در سوریه دیداری با گروه‌های مختلف و نخبگان روس انجام شد افزود: تمامی کشورهای یاد شده بر مسلم بودن حق هسته ای ایران تأکید داشتند. با توجه به اینکه ایران عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است، حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را دارد.

آصفری همچنین ضمن تأکید بر گلایه‌مندی تمامی این کشورها در مورد حضور نداشتن ایران در مذاکرات ژنو 2 و شرطی که غرب برای حضور ایران گذاشته است گفت: باید این شروط را برای کشورهایی گذاشت که امروز اقدام به اعزام نیرو به سوریه کرده و بحران را در این کشور تشدید می‌کنند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پایان، از برگزاری اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی در ماه آینده در تهران خبر داد.

انتهای پیام

کد N68502