جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد

انگلیس,میلاد پیامبر

لندن - ایرنا - جشن باشکوه میلاد فرخنده پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و ششمین پیشوای شیعیان جهان حضرت امام جعفر صادق (ع)، یکشنبه شب با حضور گسترده مسلمانان و بویژه ایرانیان مقیم لندن در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد.

به گزارش ایرنا، شرکت کنندگان در این مراسم جشن، لحظات شادی را با برنامه های متنوع از جمله نماآهنگ های ویژه میلاد، قرائت شعر و قطعه ادبی و مولودی خوانی سپری کردند.

حجت الاسلام والمسلمین معزی رییس مرکز اسلامی انگلیس طی سخنانی در این مراسم با تبریک سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) مطالبی را در خصوص ضرورت توجه ویژه به آموزه های پیامبر اسلام و ائمه اطهار در همه مقاطع زندگی بیان کرد.

وی پیامبر را اولین نور مخلوق خدا معرفی کرد که خلقت مادی او مانند هر انسان دیگری از خاک و گل سرشته شده بود ولی خداوند او را برای هدایت بشریت به عنوان رحمت الهی به سوی مردم فرستاد.

وی در ادامه بحث رحمت الهی بودن پیامبر، به زندگی دشوار انسان در مسیر پرخطر و تاریک این جهان اشاره کرد که بدون حضور رهبر و راهنمای الهی، می تواند انسانها را به پرتگاه بکشاند.

وی بر اهمیت تلاوت قرآن در رسیدن به هدایت و این حقیقت که بسیاری از غیرمسلمانان توانسته اند با خواندن قرآن به راه هدایت و رستگاری رهنمون شوند، تاکید نمود و گفت: همه ما باید خواندن منظم قرآن را سرمشق زندگی خود قرار دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین معزی سپس به اهمیت آموزش دین و معارف الهی به نسل جوان و کودکان پرداخت و با برشمردن ویژگی های عصر اطلاعات و هجوم پیام های گوناگون از طریق شبکه های تلویزیونی و اینترنت به ذهن جوانان و کودکان، وظیفه والدین را در این عرصه بسیار خطیر توصیف نمود.

رییس مرکز اسلامی انگلیس تاکید کرد: ما در عصر فعلی نیز برای رهایی از تاریکی ها همچنان به وجود پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص) و آموزه های وی نیاز داریم و این نیاز هیچ وقت کهنه نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین بهمن پور پژوهشگر علوم دینی و رییس پیشین کالج اسلامی لندن نیز طی سخنانی با تاکید بر ضرورت وحدت میان پیروان مذاهب اسلامی، گفت: ما با برادران اهل سنت فقط در یک نقطه اختلاف داریم و این اختلاف نیز بر سر پیروی از سنت پیامبر نیست، چرا که همه ما چه شیعه و چه سنی هدف مان پیروی از سنت پیامبر است. اما آنچه ما را از برادران اهل سنت متمایز می کند این است که در انتخاب منبع قابل اعتماد برای رسیدن به سنت پیامبر، ما اهل بیت(ع) را موثق ترین منبع می دانیم.

وی در ادامه با آیات قرآن کریم مطالبی را در خصوص معنای رحمت و چگونگی ارتباط آن با هدایت بیان نمود.

دکتر بهمن پور افزود: اینکه خداوند متعال در قرآن پیامبر را رحمتی برای ˈعالمینˈ معرفی کرده، یعنی پیامبر برای همه جهانیان و بدون هیچ استثنایی فرستاده شده است.

وی توضیح داد از آنجایی که روح و جان انسان سرشته با پیوند به خداست، هرگونه دوری از خدا انسان را مضطرب و افسرده می کند. علاوه بر آن انسانی که فکر می کند امور عالم به دست اوست، در صورت عدم موفقیت دچار سرخوردگی می شود.

ˈاین افسردگی و اضطراب که نتیجه دوری از خداست جز با یاد خدا و جز با نزدیک شدن به او التیام نمی یابد... سفارش قرآن به یادآوری و ذکر خدا برای آرامش دلها نیز تنها یک توصیه نیست بلکه بیان یک حقیقت است.ˈ

حجت الاسلام والمسلمین بهمن پور در ادامه توضیح داد که در این دوری از خدا و ظلمی که مقصرش نیز خودمان هستیم، خداوند کسی را می فرستد که ما را به سوی او بازگرداند، و این دعوت به بازگشت به سوی خدا معنای حقیقی رحمتی است که در وجود پیامبر اسلام (ص) متجلی شده است.

وی گفت: خداوند در واقع نزدیک ترین مخلوقات به خودش را برای بازگرداندن ما فرستاده و این بالاترین رحمت ها و نشان دهنده این است که شوق خدا به ما از شوق ما نسبت به خدا بیشتر است.

وی سپس درباره اهمیت هدایت انسانها و وظیفه مسلمانان در این زمینه نکاتی را یادآوری کرد و در پایان سخنان خود با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام (ص) توضیح داد که از نظر آن حضرت شبیه ترین انسانها به او کسی است که خوش خلق، نرم خو، نیکوکار با نزدیکان، مهربان با برادران دینی، صابر بر حق و همیشه با انصاف باشد.

در بخشهای متنوع این مراسم که با عنوان جشن ˈمیلاد نورˈ برگزار شد، علاوه بر مولودی خوانی توسط آقایان موسوی و مولایی، قطعات زیبایی از شعر و نثر نیز توسط آقایان تاجبخش و ارژنگ به مناسبت میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق(ع) قرائت شد.

اروپام**345
کد N68239