سه کشوری که در سه سال گذشته در منطقه قدرتمند شدند

ایران و سوریه,ترکیه,سوریه

روزنامه العرب در مقاله ای با تحلیل تحولات سه سال گذشته منطقه مدعی شده است سه کشور از این تحولات سود برده و قدرتمند تر از گذشته ظاهر شده اند.

به گزارش خبرآنلاین به نوشته این روزنامه چاپ لندن این سه کشور روسیه، ایران و ترکیه هستند.

این روزنامه با اشاره به تلاش های دیپلماتیک فشرده آمریکا برای حل و فصل مسائل خاورمیانه از جمله مسئله فلسطین، بحران سوریه و برنامه هسته ای ایران پس از یک دوره بی توجهی به این مسائل، نوشت کاهش نقش آمریکا در منطقه و تحولات سه سال اخیر، موجب تقویت نفوذ ایران، ترکیه و روسیه و کاهش نقش مصر و عربستان سعودی شده است.

روزنامه العرب نوشت پس از چند سال بی تحرکی دیپلماسی آمریکا، اکنون این کشور از طریق جان کری برجسته ترین نماینده خود به فعالیت دیپلماتیک و تلاش پیگیر در چند جبهه بازگشته است. به نوشته العرب خاورمیانه ظرف سه سال گذشته شاهد انفجارهای پی در پی بوده که نزدیک است چهره آن را تغییر دهد.

انفجارهایی که نقش برخی کشورهای منطقه ای مانند ایران و ترکیه را که از کاهش بسیار زیاد نقش مصر و به میزانی کمتر نقش عربستان سعودی استفاده کرده اند، تقویت کرده است. کاهش نقش آمریکا و حوادث منطقه همچنین نقش روسیه را که دنبال احیاء دوران قدرت دیرین اتحاد جماهیر شوروی سابق است، تقویت کرد.

4949

کد N68196