وزارت کشور اوکراین: 30 پلیس در درگیری با معترضان مجروح شدند

اعتراض در اوکراین,زخمی شدن پلیس

مسکو - ایرنا- وزارت کشور اوکراین اعلام کرد: در درگیری های روز یکشنبه میان نیروهای پلیس و افراد معترض در میدان استقلال کی ف پایتخت این کشور، 30 پلیس زخمی شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه وزارت کشور اوکراین، 10 تن از نیروهای این وزارتخانه به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شده اند که حال چهار نفر از آنان وخیم است.

بر پایه گزارش، افراد معترض یکی از نیروهای پلیس ضدشورش را به میان جمعیت کشیده و شروع به کتک زدن وی کردند.

گزارش حاکی است: بن بست در مذاکرات حامیان معترضان مخالف دولت و مجریان قانون ادامه دارد و معترضان افراط گرا همچنان از عقب نشینی از مواضع خود امتناع می کنند. آنان به سوی نیروهای پلیس گلوله های دودزا، چوب و سنگ پرتاب می کنند و حتی سعی می کنند صف نیروهای ضدشورش را بشکنند.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرد قصد دارد پرونده جنایی علیه رهبران معترضان که تظاهرات اعتراضی در میدان استقلال کی ف با عنوان ˈ مجلس خلقˈ راه انداخته اند، بگشاید.

در همین حال یاتسنیوک رهبر حزب مخالف ˈسرزمین پدریˈ در سخنرانی خود در جمع معترضان از تدوین برنامه عمل مخالفان طرفدار الحاق به اروپا در آینده نزدیک خبر داد.

یاتسنیوک مدعی شد: مجلس نمایندگان اوکراین پس از آنکه اکثریت اعضای آن سه روز قبل به لایحه پیگرد قانونی تهمت و افراط گری رای مثبت دادند، مشروعیت خود را از دست داد.

وی افزود: مجلس نمایندگان اوکراین مشروعیت خود را از دست داده است و به این دلیل ما باید مجلس خودمان را با شرکت نمایندگان مخالف (دولت) تشکیل دهیم.

در بیانیه وزارت کشور اوکراین به شمار احتمالی مجروحان در میان معترضان مخالف دولت اشاره ای نشده است.

تظاهرات 80 هزار نفری معترضان اوکراینی روز یکشنبه در میدان استقلال شهر کی یف، در اعتراض به قانونی که آنها ˈقانون سرکوبˈ می خوانند، برگزار شد.

بر اساس این قانون، تظاهرات کنندگان در برخورداری از حقوق شهروندی متحمل محدودیت های بیشتری خواهند شد.

رهبران احزاب مخالف دولت ویکتور یانووویچ از شهروندان اوکراینی خواسته بودند در این تظاهرات شرکت کنند.

این در حالی است که دولت اعلام کرده است از این پس برگزاری هر گونه تظاهرات تا هشتم مارس در کی یف ممنوع است.

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه هفته گذشته علاوه بر لایحه بودجه، ده لایحه دیگر از جمله اعمال محدودیت در برگزاری تظاهرات نیز به تصویب رساند.

مخالفان که به علت تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری این کشور در لغو توافق مهم با اتحادیه اروپا ، تقریبا دو ماه علیه دولت اعتراضات گسترده خیابانی برپا می کردند، این تصمیم پارلمان را نوعی ˈقدرت رباییˈ توصیف کردند.

براساس قانون جدید که با 235 رأی 450 عضو پارلمان اوکراین به تصویب رسید، محاصره ساختمان های دولتی حداکثر تا پنج سال حبس درپی خواهد داشت.

این قانون همچنین روند تعقیب و مجازات نمایندگان پارلمان را تسهیل و آسان کرده است.

علاوه بر این طبق قانون جدید معترضانی که ماسک به چهره بزنند یا کلاه ایمنی بر سر بگذارند، جریمه یا بازداشت خواهند شد. پخش هرگونه تهمت و افترا در شبکه اینترنت نیز ممنوع بوده و افراد خاطی جریمه شده یا به حبس تأدیبی تا مدت یکسال محکوم خواهند شد.

جناح مخالف دولت اوکراین در پارلمان، تصویب این لوایح را تنها به نفع منافع دولت این کشور خوانده است.

درگیری امروز میان معترضان و نیروهای پلیس اوکراین در میدان ˈاستقلالˈ کی یف پایتخت این کشور زمانی آغاز شد که گروهی از تظاهرکنندگان با چوب به نیروهای پلیس حمله کردند.

این افراد قصد داشتند وارد ساختمان پارلمان اوکراین شوند.

ویتالی کلیچکو، رهبر معترضان تلاش کرد تا از حمله گروهی از مخالفان به نیروهای پلیس جلوگیری کند.

زد و خورد میان نیروهای پلیس و معترضان، پس از تظاهرات هزاران نفری در میدان اصلی شهر انجام شد و

پلیس کیف از گاز اشک آور برای پراکندن مخالفان استفاده کرد.

اروپام/518** 1552
کد N68191