بحران اقتصادی/

شمار بیکاران ˈمایوسˈ ایتالیا به سه برابر اتحادیه اروپا رسید

بیکاری,بحران,ایتالیا

رم - ایرنا - موسسه آماری یوروستات روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد شمار بیکارانی که در ایتالیا از بی اعتمادی و یاس دیگر به دنبال شغل نیستند، به بیش از سه برابر متوسط اتحادیه اروپا رسیده است.

به گزارش موسسه آماری یورستات ، حدود سه میلیون و 300 هزار بیکار در ایتالیا زندگی می کنند که از روی بی اعتمادی به بازار کار ناشی از بحران اقتصادی، دیگر به دنبال یک شغل نمی گردند.

به عقیده این موسسه آماری ، بیش از 13 درصد از نیروی کاری در ایتالیا با اینکه آمادگی اشتغال دارند، اما دیگر به دنبال پیدا کردن کار نمی گردند و کاملا از جستجوی یک شغل نا امید شده اند که شمار آنان به بیش از سه برابر متوسط اتحادیه اروپا (4.1 درصد) می رسد.

یوروستات با مطالعه آمار مربوط به سه ماهه سوم سال 2013 میلادی اعلام کرد که شاخص بیکارانی که دیگر در جستجوی کار نیز نیستند در ایتالیا حدود یک درصد افزایش داشت در حالی که در 28 کشور اتحادیه اروپا تنها چهار دهم درصد افزایش نشان داد.

در سه ماهه سوم 2013 شاخص بیکاری در ایتالیا برابر با 11.3 درصد بود که یک ونیم درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش یافت. در حالی که این شاخص در اتحادیه اروپا 10.5 درصد بود و تنها دو دهم درصد افزایش پیدا کرد.

یوروستات افزود: ایتالیا در میان 28 کشور اتحادیه اروپا رکورد مطلق از نظر بیکارانی است که دیگر به دنبال اشتغال نیستند.

موسسه ملی آمار ایتالیا ( ایستات ) نیز اخیرا از افزایش بیکاری در این کشور بویژه در میان جوانان که به رکورد جدید 41.6 درصد رسیده است خبر داد و اعلام کرد که این روند در 36 سال گذشته بی سابقه است.

به عقیده ایستات، ضریب بیکاری جوانان در ایتالیا در ماه نوامبر 2013 با دو دهم درصد افزایش نسبت به ماه اکتبر به رکورد جدید 41.6 درصد رسیده که از سال 1977 تاکنون یعنی از زمان آماربرداری در این خصوص بی سابقه است.

بر اساس این گزارش، شمار جوانان شاغل در رده های سنی از 15 تا 24 سال در ماه نوامبر گذشته به 924 هزار نفر رسید که 12 هزار واحد نسبت به ماه قبل و 131 هزار واحد نسبت به مدت مشابه در سال 2012 کاهش یافت.

بر اساس اعلام موسسه ملی آمار ایتالیا، شمار جوانان بیکار این کشور به 659 هزار نفر و شمار جوانان غیر فعال به 424 هزار نفر رسیده است که 81 هزار نفر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشت.

شمار بیکاران در ایتالیا با تشدید بحران اقتصادی همواره روندی فزاینده را طی کرده و در ماه نوامبر به سه میلیون و 254 هزار نفر رسیده است که 57 هزار نفر نسبت به ماه قبل و 351 هزار واحد نسبت به مدت مشابه در سال 2012 افزایش یافت.

موسسه ملی آمار ایتالیا همچنین ضریب کل بیکاری در ایتالیا را در ماه نوامبر(آبان /آذر) گذشته 12.7 درصد اعلام کرد که دو دهم درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشت.

این موسسه همچنین اعلام کرد که شاخص اشتغال در ایتالیا در ماه نوامبر برابر با 55.4 درصد برابر با 22 میلیون و292 هزار نفر است که 55 هزار نفر نسبت به ماه اکتبر و 448 هزار نسبت به سال قبل کاهش داشت.

اوضاع بیکاری جوانان در ایتالیا بسیار جدی است تا جایی که حتی ˈانریکو لتاˈ نخست وزیر این کشور به تازگی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت اشتغال در کشورش گفت: بیکاری جوانان تبدیل به کابوسی برای کشور شده و درصد بیکاری میان این قشر حاکی از کشوری بدون آینده است.

اروپام ** 2171** 1552
کد N68076