رد پای اسلحه‌سازان آمریکایی در خبر جعلی تفاهم ایران و امارات درباره جزایر سه‌گانه

شرکت‌های تولید کننده سلاح در آمریکا از بهبود روابط ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نگران شده‌اند و سعی در کند کردن این جریان دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری دیفنس‌نیوز، نزدیک به شرکت‌های تسلیحاتی آمریکایی برای دومین‌بار خبری مجعول در مورد تفاهم بین ایران و کشور امارات بر سر جزایر سه گانه منتشر کرد؛ اما چرا یک پایگاه خبری مورد توجه در آمریکا به خود اجازه می‌دهد که با پخش خبری بی‌پایه و جعلی، اعتبار حرفه‌یی خود را زیر سوال ببرد؟

به نظر می‌رسد این جعل خبر دارای انگیزه های قوی است.

هفته گذشته شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، امیر دوبی در اظهاراتی مثبت برچیدن تحریم‌ها علیه ایران را خواستار شد و بر تمایل خود جهت روابط بهتر با ایران تاکید کرد؛ این اظهارات معاون رییس دولت امارات مورد خوشایند برخی طرف‌های تندرو و صاحبان شرکت‌های صادرکننده سلاح در آمریکا و برخی محافل در خلیج فارس نبود.

براساس گزارش بخش تحقیقات کنگره آمریکا در سال 2011، آمریکا حدود 3/66 میلیارد دلار سلاح به خارج صادر کرده است که این افزایش با وجود رکود اقتصادی در جهان و کاهش صادرات سلاح توسط دیگر کشورها به دلیلی افزایش سه برابری صادرات سلاح آمریکا به کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است.

نیویورک تایمز با اشاره به این گزارش تاکید دارد که دلیل افزایش فوق العاده صادرات سلاح به کشورهای خلیج فارس نگرانی آن‌ها از به اصطلاح خطر ایران بوده است.

به نظر می‌رسد با اظهارات جدید و مثبت امیر دوبی در مورد رابطه با ایران، تندروها و صاحبان فروش سلاح در آمریکا از روند رو به کاهش ایران هراسی در منطقه نگران شوند و دیفنس‌نیوز مامور دامن زدن به سوءتفاهمات بین ایران و کشورهای عربی شده است.

ذکر این نکته نیز جالب است که خبر جعلی این پایگاه خبری آمریکایی از داخل امارات منتشر شده است.

بر اساس گزارش منابع آمریکایی از جمله شبکه سی. ان. ان، برخی محافل قدرتمند در داخل کشور امارت با رویکرد مثبت امیر دوبی در قبال ایران مخالف هستند و تلاش دارند برخی موضوعات غیر ضروری را زنده نگه دارند.

اشتراک منافع صادر کنندگان سلاح در آمریکا و برخی محافل خلیج فارس، قطعا رویکرد این محافل را در برخی کشورهای خلیج فارس زیر سوال می‌برد و این سوال را مطرح می‌کند که آیا آن‌ها به منافع ملی خود می‌اندیشند و یا پورسانت‌های قراردادهای تسلیحاتی را به منافع ملی خود ترجیح می‌دهند.

انتهای پیام

کد N68040