در یادداشتی در روزنامه ایندیپندنت

جک استراو: روحانی با شرایط حساس و دشواری در داخل روبه‌رو است

سیاسی

جک استراو در یادداشتی در روزنامه ایندیپندنت نوشت که پس از بازگشت از تهران متقاعد شده است که زمان آن فرا رسیده که غرب در روابطش با ابران تجدید نظر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در این یادداشت نوشت: در حالی که اوایل هفته گذشته هیات پارلمانی انگلیس از فرودگاه خمینی به هتل‌مان در مرکز شهر تهران می رفت، از میزان ساختمان‌هایی که در 9 سال گذشته، از زمان آخرین سفرم، ساخته شده بود و بزرگراه‌های جدید و خطوط جدید مترو که در دست ساخت بود، شگفت‌زده شدم. با وجود تحریم‌ها، تهران این روزها حال و هوای مادرید یا آتن را دارد، نه قاهره یا بمبئی را.

او در ادامه به اولین سفرش به ایران در سپتامبر سال 2001 پرداخت و نوشت که این سفر پس از حادثه یازده سپتامبر صورت گرفت و در آن زمان محمد خاتمی، رییس‌جمهور پیشین ایران به آمریکا پیشنهاد همکاری برای مقابله با القاعده را داده بود.

استراو نوشت که پس از سفر به ایران بلافاصله به اراضی اشغالی سفر کرد و در آن‌جا با برخورد سرد مقامات رژیم صهیونیستی روبه‌رو شد؛ جشنی که قرار بود به افتخارش بگیرند لغو شد و ملاقاتش با آریل شارون، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی تا دیروقت به تعویق افتاد.

وی معتقد است دلیل اصلی این برخورد رژیم صهیونیستی این سوال بود که آیا این رژیم می‌خواست انزوای ایران پایان یابد، یا به نفع آن‌ها بود که ایران برای همیشه منزوی بماند.

در ادامه این یادداشت آمده است: از آن‌جا که سیاست‌های آمریکا و اسراییل به یکدیگر گره خورده‌اند، این یک سوال مهم برای دولت آمریکا نیز است. تعداد کسانی که دکترایشان را از آمریکا گرفته‌اند در کابینه حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران بیش‌تر از کابینه باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکاست، ولی آمریکا در اقدامی ناعاقلانه ایران را "محور شرارت" خواند و بلافاصله تلاش خاتمی برای آشتی با آمریکا را نقش بر آب کرد. در واقع سیاست آمریکا به قدری دولت خاتمی را تضعیف کرد که اصلاح طلبان قدرت را از دست دادند و محمود احمدی‌نژاد که تندرو بود به قدرت رسید.

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در ادامه به تاکید بر اهمیت پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و در عین حال نوشت که او از نظر سیاسی با شرایط حساس و دشواری در داخل کشور روبه‌روست.

استراو در بخش دیگری از یادداشتش نوشت: در ایران آن چه موفقیت نهایی یا شکست روحانی را مشخص خواهد کرد، "اقصاد" است و او آغاز خوبی داشته است.

بهبود دایمی وضعیت اقتصادی تا حدودی به اصلاحات داخلی بستگی دارد، ولی پایان دادن به تحریم‌ها نیز در آن موثر است. تحریم‌ها می‌توانند تاثیرات عجیبی داشته باشند. پانصد پورشه در سال گذشته به ایران وارد شد و کوکا کولا همه جا یافت می‌شود. ولی تحریم‌های بانکی به این مفهوم است که بیماران سرطانی نمی‌توانند به داروهای وارداتی حیاتی دسترسی داشته باشند، حتی با این که این اقلام به طور رسمی از تحریم‌های مستثنی شده‌اند.

در ادامه این یادداشت می‌خوانیم: توافق موقتی ایران و گروه 1+5 در ژنو روز دوشنبه اجرایی می‌شود. پایان یافتن همه تحریم‌ها پاداشی است که ایران دریافت می‌کند. پاداشی برای انگلیس نیز وجود دارد. جدا از فرصت‌های بزرگ تجاری، عادی‌سازی روابط مزایای گسترده‌ای خواهد داشت، به ویژه در کشورهایی مثل عراق، لبنان، سوریه و فلسطین که ایران از نفوذ بالایی در آن‌ها برخوردار است.

استراو در ادامه این یادداشت تاکید کرد که رسیدن به یک توافق جامع با ایران به این بستگی دارد که اوباما تا چه حد بتواند در برابر لابی شدید (و حمایت مالی) نتانیاهو در کنگره آمریکا مقاومت کند و در پایان نوشت: این بار توافق نکردن با ایران به این مفهوم نیست که ایران مانند دوره احمدی‌نژاد منزوی خواهد شد. به جای آن این امر به فرسایش تحریم ها منجر می‌شود. روسیه و چین کنار خواهند کشید. فشار از جانب صادرکنندگان اروپایی افزایش خواهد یافت، به ویژه از جانب ایتالیا و آلمان (پرواز بازگشت ما پر از تجار آلمانی بود). مهم‌تر از همه این که هیچ تضمینی در زمینه فعالیت‌های هسته‌یی ایران در آینده وجود نخواهد داشت. دنیا خطرناک‌تر خواهد شد،

نه بی‌خطرتر، و این به نفع اسراییل نیست. من فکر می‌کنم حتی شارون این را می‌فهمید. آیا نتانیاهو خواهد فهمید؟

انتهای پیام

کد N67743